Yaralı Trump daha tehlikeli

Ara seçimler ABD sisteminde denge mekanizmasının omurgası. Bu nedenle de önemli. Çünkü bu seçimler vatandaşlara, iki yıl önce seçtikleri başkanın performansını değerlendirme fırsatı verir....

Ara seçimler ABD sisteminde denge mekanizmasının omurgası. Bu nedenle de önemli.
Çünkü bu seçimler vatandaşlara, iki yıl önce seçtikleri başkanın performansını değerlendirme fırsatı verir. Hoşnut değillerse Meclis'te ve Senato'da muhalefet partisine oy vererek başkanı dengelerler. Hatta ara seçimler yoluyla "başkanın azledilmesi" süreci bile söz konusu olabilir.
6 Kasım seçimlerinde de bu mekanik işledi ve Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde ise Demokratlar kazandı. Başkan Donald Trump'ın partisi Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu kaybetti.
Peki, Trump'ın "muazzam bir başarı" diye yorumladığı bu sonuçlar ne gibi olası sonuçlar doğurabilir?

***
Birincisi, pek çok yerde dile getirildiğinin aksine, ABD'deki Temsilciler Meclisi "olmasa da olur" bir merci değil. Temsilciler Meclisi, üst kanadını Senato'nun oluşturduğu ağın alt kanadı. Senato'da karara bağlanan konular önce Temsilciler Meclisi'ne geliyor. Yani öldürmese de ördeği fena topallatır Meclis.
Mesela Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi bu dönem, yasama faaliyetlerini tırpanlayabilir. Cumhuriyetçilerin tartışma yaratan sağlık reformu ya da göçmenler gibi konularda ajandasını aksatabilir...
Trump, İklim Değişikliği Anlaşması'ndan tutun da İran ambargosuna ve gümrük vergisi savaşına kadar pek çok konuda programına uyamayabilir.
Hatta parlamento soruşturmalarının önünü açarak Trump'ın azledilmesi sürecini bile başlatabilir...
***
Kimi yorumcular bu gelişmenin ABD kamuoyundaki kutuplaşmayı kısmen azaltacağını savunuyor. Hatta onlara göre Trump karşıtı muhalefetin ABD'de bir mevzi kazanması, "dünyanın geri kalanı" için de hayırlı olacak.
Kimsenin moralini bozmak istemem ama tam aksini düşünüyorum. Çünkü Trump'ı içeride ve dışarıda daha az agresif davranmaya itecek tek şey muhalefeti tehlike olarak görmemesi. Yani kendini güvende, onaylanmış hissetmesi.
Artık hepimiz, Trump yönetiminin iktidarı tasdik edilmediğinde ya da siyasi alanda meşruiyetini kaybettiğinde mutlaka yeni bir güç gösterisine soyunduğunu biliyoruz.
Sadece Rahip Brunson olayını hatırlasanız yeter. Türkiye tartışmayı uzatınca, direnince, Trump'ın diplomatik teamülleri ve uluslararası hukuku nasıl yok saydığını, agresifleştiğini görmedik mi?
Allah Trump'ın yeni döneminde hepimizin yardımcısı olsun!
Zira içeride başkanları sınırlandıracak mekanizmalar kurmayı akıl eden ABD'nin İngiliz kurucuları, dünyanın geri kalanını hiç düşünmemişler...
Haklısınız, belki onlar bile büyüyüp güçlenince dışarıda bu kadar kuduracağını öngörememişlerdir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yok böyle bir cinayet! 19 Kasım 2018 | 7.693 Okunma İktidar değil muhalefet yorgunluğu var 18 Kasım 2018 | 7.372 Okunma Keşke yalancılık olsa, bu örgütlü kötülük 17 Kasım 2018 | 6.226 Okunma Durdurun dünyayı mevzuat hazretleri inecek 16 Kasım 2018 | 6.818 Okunma Kim daha dindar, bazen kafam karışıyor 14 Kasım 2018 | 8.308 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar