Trolle abat olunmaz

Twitter'da Trend Topic (TT) diye bir kategori var. Teorik olarak üzerinde en çok konuşulan konuların bu listeye girdiği iddia ediliyor. Ama tek belirleyicinin algoritma olmadığını hepimiz biliyoruz...

Twitter da, ABD Çin'e tavır alıp Huawei'ye ambargo koyunca "bilginin sınırsız dolaşımı masalını" unutup devletinin yanında saf tutan Google'dan farksız. ABD'nin âli menfaatlerine aykırı olan bir başlığın Twitter'da ilk sıralara yükselmesi çok ama çok zor.
Kaldı ki, sahte hesaplar (trol) nedeniyle Twitter'ın güvenilirliği de ciddi şekilde tartışılıyor. Şirketin piyasa değeri yerlerde, alıcı bulamıyorlar.
Aslından bunu anlamak için sık sık TT listele- rine giren "100 TL'ye TT verilir" ilanlarına bile bakmak yeterli.
Dolayısıyla TT yapılan konular üzerinden refleks belirlemek çoğu zaman aldatıcı olabilir. Dahası çoğu zaman manipülasyona ortak olmanıza da neden olabilir.

***

Somut bir örnek verelim.
Geçenlerde bir yazarın kitabındaki pedofiliyi özendirdiği iddia edilen satırlar Twitter üzerinden deşifre edildi.
Tepki çığ gibi büyüdü. "Böyle kitapların basılmasına nasıl izin veriyorsunuz, üzerinde sizin bandrolünüz var" denilerek Kültür Bakanlığı'na yüklenildi. Savcılar göreve çağrıldı.
Hemen ertesinde yazar ve yayıncısı gözaltına alındılar. Sonra da serbest bırakıldılar.
Tartışma bu kez başka yazarların kitaplarındaki benzer örnekler üzerinden devam etti. Örneğin Elif Shafak'ın (Elif Hanım Şafak olan soyadının böyle telaffuz edilmesini istiyor da) kitapları çok konuşuldu.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geçmişi gelecek diye beklemek 25 Mayıs 2020 | 2.532 Okunma Bu işte bir yanlışlık yok mu? 24 Mayıs 2020 | 756 Okunma Organize işler bunlar 23 Mayıs 2020 | 1.797 Okunma Açık alanlarda maske takmak zorunlu olmamalı 22 Mayıs 2020 | 2.035 Okunma Fatih Altaylı’ya kalsa Bardakçı’nın kitabı yakılsa yeridir 20 Mayıs 2020 | 2.951 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar