Tanju Özcan dalgayı yakaladı

Sabah Gazetesi Yazarı Engin Ardıç'ın bugünkü (15.06.2022)''Tanju Özcan dalgayı yakaladı'' başlıklı yazısı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP'den kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmiş.
Gerekçe olarak Özcan'ın meclis toplantısında el kaldıran AK Partili Hacer Çınar'a, "Bana niye el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım, ayıp oluyor" demesi ve Çınar'a söylediklerinden dolayı yapılan protestoya dans ederek karşılık vermesi gösterilmiş.
Özcan'ın daha önceki benzer cinsiyetçi çıkışları ya da kentteki yabancılara yönelik ırkçı, ayrımcı icraatları neyse de bu CHP Genel Merkezi'ne çok ağır gelmiş demek.

Ancak biliyoruz ki Özcan'ın Genel Merkez'in hışmına uğramasının asıl sebebi Kılıçdaroğlu ile ilgili eleştirileri...
"Önümden çekilin" diyen Genel Başkan'ını Twitter'da açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "aday ol" resti karşısında pasif kalmakla, "iddiasız" olmakla eleştirmesi.
Hatta daha ileri gidip "Beni aday gösterin, kazanıvereyim" demesi.
Dün sosyal medyada Sezgin Tanrıkulu gibi 'CHDP'lileri bağrına basan partinin Özcan'a tahammül edemediğini söyleyenler çoğunluktaydı.
Peki Özcan bundan sonra ne yapar?
İyi Parti'ye mi gider?
Evet, Özcan, Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğini sosyolojik tespit ayağına hatırlatan, kameralar önünde millete ana bacı söven vekillerin ihraç edilmek şöyle dursun el üstünde tutulduğu İyi Parti ile bir kan uyuşmazlığı yaşamaz.
Ne var ki CHP'nin içindeki adaylık yarışına karışarak fazlasıyla "risk alan" Akşener, Kılıçdaroğlu'na karşı bu kadar açık hamle yapamaz.
Görüşlerini aldığım CHP kaynakları da, zaten Özcan'ın böyle hedefinin olmadığını, "Başkanın yükselen popülist dalgayı yakaladığına emin olduğunu" söylüyorlar.
Konuştuğum Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül ve pusuda bekleyen Kemal Bey küskünlerinin de kendisine hiçbir itirazı yok...
İyi Parti tabanı, Ümit Özdağ'ın sosyal medyadaki destekçileri de arkasında.
Özcan adaylıkta bir şansı olmasa da bu kitlenin birleştirici lideri olup Bolu Beyliğinden daha fazlasını kazanabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı adayının eşgali 04 Temmuz 2022 | 1.102 Okunma Yalakalığın kitabını yazıyorlar 03 Temmuz 2022 | 506 Okunma Madrid’de hayat 02 Temmuz 2022 | 394 Okunma Erdoğan’ın yüzü gülüyor 01 Temmuz 2022 | 1.028 Okunma Anahtar Erdoğan’ın elinde 30 Haziran 2022 | 905 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar