Somut durumun somut tahlili

Solcuların çok kullandığı bir kalıp var... Somut durumun somut tahlili. Evet, rahatça anlaşılacağı üzere ideolojiyle, teoriyle çelişkili pratiklerin izahı için kullanılıyor.

Ama bu kalıbı "Zamanın ruhu" gibi gevşek kavramlarla karıştırmamak lazım. Hatta tam tersi onu "zamana rağmen" diye tarif etmek daha doğru olur.
Mesela hükümet emekçilere, emeklilere zam mı yaptı? Ve siz emek sermaye çelişkisinde safınızı belli etmiş bir devrimcisiniz. Emekçilerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları için mücadele verdiğinizi söylüyorsunuz.
Ne yapacaksınız, alkış mı tutacaksınız?
Dikkatinizi çekerim... Zammı yapan, yine bir somut durumun somut tahlili yaparak desteklemeye karar verdiğiniz "düzenin" muhalefetteki "küçük burjuva partisi" değil.
Bütün "devrimci" sendikaların, belediye çalışanlarına yaptığı yüzde 40 zammını kendisine sarılarak karşıladığı İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den falan bahsetmiyoruz yani.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un dördüncü yılında daha kararlıyız 15 Temmuz 2020 | 2.336 Okunma Velev ki Ayasofya kararı siyasi 13 Temmuz 2020 | 3.126 Okunma Hele bir İstanbul’daki diğer müzeleri doldurun da... 12 Temmuz 2020 | 480 Okunma Sokaktan maske manzaraları 11 Temmuz 2020 | 7 Okunma Ama Meral Hanım’ın önce Yeşim Salkım’ı elemesi lazım 10 Temmuz 2020 | 3.514 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar