Somut durumun somut tahlili

Solcuların çok kullandığı bir kalıp var... Somut durumun somut tahlili. Evet, rahatça anlaşılacağı üzere ideolojiyle, teoriyle çelişkili pratiklerin izahı için kullanılıyor.

Ama bu kalıbı "Zamanın ruhu" gibi gevşek kavramlarla karıştırmamak lazım. Hatta tam tersi onu "zamana rağmen" diye tarif etmek daha doğru olur.
Mesela hükümet emekçilere, emeklilere zam mı yaptı? Ve siz emek sermaye çelişkisinde safınızı belli etmiş bir devrimcisiniz. Emekçilerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları için mücadele verdiğinizi söylüyorsunuz.
Ne yapacaksınız, alkış mı tutacaksınız?
Dikkatinizi çekerim... Zammı yapan, yine bir somut durumun somut tahlili yaparak desteklemeye karar verdiğiniz "düzenin" muhalefetteki "küçük burjuva partisi" değil.
Bütün "devrimci" sendikaların, belediye çalışanlarına yaptığı yüzde 40 zammını kendisine sarılarak karşıladığı İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den falan bahsetmiyoruz yani.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyükelçiler gönderilir mi? 25 Ekim 2021 | 1.182 Okunma Ayfonunu çıkart! 24 Ekim 2021 | 327 Okunma Keşke kruvazenin içine içlik giyseydiniz Ertuğrul Bey 22 Ekim 2021 | 661 Okunma Halay başı Ertuğrul Özkök, gerisini siz düşünün 20 Ekim 2021 | 723 Okunma Hep zarar hep zarar... 18 Ekim 2021 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar