Samsun hatırası

Yerel seçimler nedeniyle siyasi gerginliğin yükseldiği 2019'un en anlamlı fotoğrafı dün Samsun'da verildi...

Atatürk'ün düşman işgaline karşı örgütlediği hareketin yola koyulduğu gün olan 19 Mayıs 1919'un yüzüncü yıldönümünde siyasi yelpazenin her rengi yan yana geldi.
Ortada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan... Sağında MHP lideri Devlet Bahçeli, solunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu... Herkes orada. Mustafa Destici (BBP), Önder Aksakal (DSP), Temel Karamollaoğlu (Saadet Partisi) ve Doğu Perinçek (Vatan Partisi.)
Ben, her meşru siyasi aktörün doğal olarak kabul etmesi gereken asgari müştereği net şekilde ilan eden bu kareyi sevdim.
Çünkü her devlet gibi, Türkiye'nin varoluş mücadelesi de çözülmüş bir problem değil. 100 yıl önce cetvelle çizilen sınırların yeniden belirlenmeye çalışıldığı bir coğrafyanın tam orta yerindeyiz. Misak-ı Milli sınırları yine tartışma konusu.
Böyle bir konjönktürde seçmenler olarak, kentteki demokrasi oyununa katılan herkesten rengini muhafaza ederek bu sorumluluğa uygun davranmasını beklemek de hakkımız olsa gerek.
Kareye girme medeniliği gösteren tüm siyasilerimizi tebrik ediyoruz.

***

Tabii ki verilen fotoğraftan hoşnut olmayanlar da var. Zıt ideolojilere mensup görünseler de bu kişilerin ortak bir noktaları var:
"Atatürk takıntısı!"

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu muhalefetse sabotaj ne? 18 Eylül 2020 | 321 Okunma Devlet sağlığınızı sizden çok düşünebilir mi? 16 Eylül 2020 | 183 Okunma Hayda ne ara Trump’a geldik yine! 14 Eylül 2020 | 247 Okunma Bir ayağı çukurda basın yaşlılarımızı hatırlarsa 13 Eylül 2020 | 362 Okunma Simone Bey siz Fransız Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı mısınız? 12 Eylül 2020 | 2.081 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar