Öcalan’ın mektubu

İmralı'da bulunan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran İstanbul seçimlerine yönelik çağrısı gündemin ilk konusu.

18 Haziran'da yazıldığını öğrendiğimiz mektupta Öcalan bölgesel ve küresel dengelerin altını çiziyor. 31 Mart seçimlerinde CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nu desteklediklerini açıklayan HDP'nin içinde olduğu örgütüne "tarafsızlık" çağrısı yapıyor.
Öcalan 20 yıldır cezaevinde olsa da hâlâ örgütün bir numarası.
Örgütün illegal (PKK) ve legal (HDP) kanatlarının gündelik politikalarında- eylemlerinde etkili olmasa da genel çizginin belirlenmesinde sözlerinin ağırlığı var.
Dolayısıyla bu çıkışı geçtiğimiz seçimlerde neredeyse blok halinde İmamoğlu'na oy veren yüzbinlerce HDP'li seçmenin reflekslerinde kırılmaya neden olabilir. Görüşlerini aldığım Kürt kanaat önderleri ve siyasetçiler de bu tespitimi doğruluyor.
İstanbul seçimlerinin 31 Mart'ta bindelik farkla (10 bin civarında) ortada kaldığı düşünülürse mektubun tabanda küçük bir kıpırdanma yaratması bile 23 Haziran'da ortaya çıkacak tabloyu etkileyebilir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu muhalefetse sabotaj ne? 18 Eylül 2020 | 288 Okunma Devlet sağlığınızı sizden çok düşünebilir mi? 16 Eylül 2020 | 183 Okunma Hayda ne ara Trump’a geldik yine! 14 Eylül 2020 | 247 Okunma Bir ayağı çukurda basın yaşlılarımızı hatırlarsa 13 Eylül 2020 | 362 Okunma Simone Bey siz Fransız Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı mısınız? 12 Eylül 2020 | 2.081 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar