Nerede o eski ulusalcılar?

Çevresindeki ülkelerin sınırları, yönetimleri, rejimleri değişirken sonunda, yaz gelmeden Akdeniz'in suyu da ısındı. Yalnızca bölge ülkeleri değil, Akdeniz'le alakası bile olamayan ABD ve Avrupa devletleri de karpuz kabuğundan önce suya düştüler...

Hepsinin gözlerini kamaştıransa suyun altındaki dev doğalgaz ve petrol rezervleri.
Çünkü artık, kuzey denizlerindeki petrol sahaları eskisi kadar verimli değil. Bu yüzden petrol kartelleri daha derin sulara ve ilgi gösterilmeyen alanlara yöneldiler.
Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi'nin yayınladığı rapora göre Doğu Akdeniz Havzasında 1,7 milyar varillik iki petrol rezervi var. Tahmin edilen doğalgaz rezervi ise 3,45 trilyon metreküp!
Ganimetin nasıl paylaşılacağına dair anlaşmalar birbirini izliyor. Açıklamalar yapılıyor. Parmaklar sallanıyor. Ekonomik krizin pençesinde satılmadık limanı kalmayan Yunanistan'a bile bir haller oldu. ABD'yi arkasına alan Solcu Çipras, komşusu Türkiye'yi "ekonomik ambargoyla" tehdit ediyor!

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hangi dağda Kürt ölmüş? 16 Ekim 2019 | 2.907 Okunma Türkiye olmasa hepimizi çerez gibi yerler Mustafa Bey 14 Ekim 2019 | 3.067 Okunma Gerçeğin çölüne hoş geldiniz 13 Ekim 2019 | 2.414 Okunma Terörle mücadele bir diplomasi sorunudur 12 Ekim 2019 | 3.593 Okunma Ölmeyi bayılmakla karıştırıyor olmalılar 11 Ekim 2019 | 2.531 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar