Güldür güldür muhalefet

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (28.11.2022)''Güldür güldür muhalefet'' başlıklı yazısı.

Ali Sunal'ın yönettiği Güldür Güldür isimli eğlence programında da sık sık hükümet cephesi hicvediliyor.
Oldukça etkililer. İzleyicileri çok.
Geçen senelerde Sunal'a ve Güldür Güldür ekibine muhalefetin verdiği mizah malzemelerini niçin görmezden geldiklerini sormuştum. Malumunuz, Kemal Beyin kırdığı potlar başta olmak üzere muhalefet el değmemiş bir mizah hazinesi.
Bu politik bir tercih değilse sanatsal izahı neydi?

Zira Ali Sunal deyince aklımıza babası Kemal Sunal geliyor... Doğal olarak efsanevi oyuncunun hayatın ve siyasetin absürtlüğünü iktidar-muhalefet sığlığının çok ötesinde evrensel kodlarla anlatmasını hatırlıyoruz. Eşik yükseliyor haliyle.
Birkaç haftadır önüme Güldür Güldür'ün içinde muhalefete göndermelerin de olduğu skeçleri düşüyor.
Bugün toplanacak ve top çevirecek Altılı Masa'nın hayali seçim zaferini canlandırdıkları bölüm komikti mesela. Kılıçdaroğlu'nun "Ben muhalefete alıştım iktidarda yapamam" demesi, "Ben nerede doğru yaptım da kazandık" diye hayıflanması, altılı masadaki liderlerin iktidarı almamak için ürettikleri bahaneler yaratıcıydı.
Ali Sunal'ın seçim öncesi şimdiki tercihi politik mi sanatsal mı yine kestiremiyorum ama her iki açıdan da doğru olanı yaptığını düşünüyorum.

VARLIĞIMIZ SARI TAKSİLERE ARMAĞAN OLSUN!
Dünya şehri, markamız İstanbul'un yaşam standardını düşüren, turizmi baltalayan sarı taksi sorunsalımız derinleşiyor.
İstanbul'da sarı taksi yok. Kazıklanacak turist değilsen bulmam imkansız ama hadi işin rast gitti diyelim... Bu kez de binsen dert binmesen ayrı dert. Kötü muamelenin, laubaliliğin bini bir para. Zira önce şoförü uygun yere gidecek, zahmetsiz müşteri olduğunuza ikna etmelisiniz.
İş yapmamanın gerekçesini muhalefetin varlığına bağlama kolaycılığına çok çabuk alışan İBB Başkanı İmamoğlu'nun vadettiği gibi bu sorunu çözmesinden de ümidi kestik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu her geçen gün kontrolü kaybediyor 30 Ocak 2023 | 1.092 Okunma Laiklik elden ‘gidiyeah’ 29 Ocak 2023 | 461 Okunma HDP mi sıkıştırıyor Kemal Bey? 28 Ocak 2023 | 457 Okunma Aytun Bey yine bütün oyunu bozdu! 25 Ocak 2023 | 4.294 Okunma Kuran provakasyonunun hedefi 23 Ocak 2023 | 607 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar