Erdoğan’ı o otobüste düşünemiyorum

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (21.09.2022)''Erdoğan’ı o otobüste düşünemiyorum'' başlıklı yazısı.

Kraliçe Elizabeth'in cenaze törenini izliyorum.
Adamlara helal olsun... Törende bir kare poz vermek için can atan devlet başkanlarını, kralları ip gibi sıraya dizdiler... Ayakta, sıkış tepiş otobüslere doldurup alana taşıdılar. Macron'a da muavinlik yaptırdılar.
Asıl fena olansa ABD Başkanı'na tanınan ayrıcalıktı. Liderler ilkokul çocuğu gibi otobüste giderken Biden kırmızı halıya kadar özel makam aracıyla geldi.

Hadi İngiliz sömürgelerinin, kendilerini vahşi görenlerin saraylarında itibar arayan Arap liderlerinin falan hevesini anlıyoruz... Böyle şeylere takılmazlar. Hatta Kraliçe'nin önünde takla atacaksınız deseler düşünmeden kabul ederler.
Peki ya Kraliyet tebaasına dahil olmayan Fransızları, Almanları ve diğer özgür Avrupalıları temsil eden liderler bu aşağılamayı nasıl ve ne için hazmediyorlar, merak ediyorum.
Aynı soruyu, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın bu çifte standardı kabul etmemesini ve törene Dışişleri Bakanı'nı göndermesini eleştiren muhalefete de sormak lazım.
Mesela Erdoğan'ın mütekabiliyeti ve diplomatik teamülleri sahiplenen tavrını, cenaze yerine Central Park'ta Amerikalılarla sohbeti seçmesini "endişe verici" bulan ve "garabet" diye yorumlayan İyi Partili Aytun Çıray'a...
Siz niye olduğunuz yerde sıçrıyorsunuz?
Dolmakalemlerle kavga etmekten vakit bulabilirse Kral Charles düşünsün... Ya da eğer bir gün önce nereye gittiğini hatırlıyorsa Biden izah versin.
Bence asıl endişe verici olan, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ABD Başkanı'ndan hiyerarşik olarak aşağıda olduğunu içselleştiren sömürge siyasetçilerinin bu ülkede muhalefeti işgal etmesi. Muhalefetin ulusalcı, milliyetçi, yurtsever unsurlarını paralize etmesi.
Twitter'da boş bulduğu yere Atatürk yazıp, isminin başına T.C. ibaresi ekleyen Aytun Bey'in gönüllü fahri konsolos halleri de garabetin ta kendisi.


DIŞ POLİTİKADA HAVA DÖNDÜ
ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırmasının ardından dün Rusya da bir hamle yaptı.
Milliyet'ten Fatma Gülçin Kabasakallı'nın haberine göre, daha önce Rum kesimine Müslüman bir büyükelçi ataması "Erdoğan'a jest" olarak yorumlanan Putin, KKTC-Rusya arasındaki direkt uçuşları başlatmaya hazırlanıyor.
Bu KKTC'nin tanınması yolunda önemli gelişmelerin kapsını açabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Bey’e biraz ayıp olmuyor mu? 25 Eylül 2022 | 334 Okunma Bu saatten sonra Kemal Bey istese de dönemez 24 Eylül 2022 | 529 Okunma Ümit Özdağ atıyor Yunanistan tutuyor 23 Eylül 2022 | 403 Okunma Erdoğan’ı o otobüste düşünemiyorum 21 Eylül 2022 | 3.719 Okunma Bütün eşcinseller LGBT’li mi? 19 Eylül 2022 | 659 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar