Büyükelçiler gönderilir mi?

"Sizin makam aracınız ne?"

ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçileri, Türkiye'nin Osman Kavala hakkındaki AİHM kararına uyması için bildiri yayınladılar.


Herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu girişim karşısında verdiği "istenmeyen adam ilan edilsinler" tepkisinin teamüllerin dışında ve sert olduğunu söylüyor.
Evet, Cumhurbaşkanın hamlesi sıradışı.


Ne var ki söz konusu ülkelerin tavrı da alışılmışın dışında. Daha önceki girişimlerine bakarsak el arttırdıkları ortada.


Eğer söz konusu bir davada AİHM kararına uyulmamasıysa, bunun AB'nin kurumsal kimliğini temsil eden organlarca dile getirilmesi gerekirdi değil mi?

En azından bugünlerde AB ile benzer sorunlar yaşayan Polonya'yla tartışmalarındaki kadar sağduyulu davranmalılardı.


Belki takip edenleriniz olmuştur. Polonya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği yasalarının ulusal anayasadan "mutlak üstünlüğü" ilkesinin (Bizdeki 90. Madde) Polonya Anaysası'na aykırı olduğu yönünde karar aldı.


Kavala meselesindeki gibi tek bir karar üzerine yapılan tartışmadan bahsetmiyorum... Üye bir ülkenin Birliğin temel prensiplerinden birini çöpe atması gibi yapısal bir krizden bahsediyorum.YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Daha düne kadar BAE’yle... 27 Kasım 2021 | 834 Okunma Maske sapığımız eksikti 26 Kasım 2021 | 374 Okunma Gerçek çıkmayan komplo teorisi kaldı mı? 24 Kasım 2021 | 2.860 Okunma Bir muhalefet azıcık da mı umut vermez arkadaş 22 Kasım 2021 | 554 Okunma Durmuş Yılmaz ve arkadaşları kimi silkelediler? 21 Kasım 2021 | 988 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar