Bunun sorumlusu Erdoğan’dır!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 17 yıl iktidarda kalarak bir rekorun altına imza attı. Dahası hâlâ ülkede bir liderlik tartışması yok. Muhalefet bunca yıldır Erdoğan'a rakip olacak herhangi bir ciddi alternatif çıkartamadı....

Belki İstanbul seçimleri yerel de olsa muhalefet cephesinde bir heyecan yarattı. Ama hâlâ kendisinin ve 10 puan önünde yürüdüğü partisinin Türkiye genelinde oyu, en yakın rakiplerini ikiye katlıyor.
2023'e kadar Cumhurbaşkanlığı seçimi olmadığı düşünülürse, Erdoğan'ın zaten kırılması zor bu rekoru aşması da kimse için sürpriz olmayacak.
Sonrasına dair yapılacak her türlü tahmin kahve falında hallice olacağı için burada duralım.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 17 yıldır iktidarını sandıkla koruma başarısı göstermesi Türkiye siyasi hayatının dengelerini de değiştirdi.
İlki, sandıktaki halk desteğinin tek başına bir siyasi iktidarı muktedir kılmaya yetmeyeceğine dair antidemokratik kabulü yerle yeksan etti.
Atatürk'ün 15 yıl, İnönü'nün 12 yıl iktidarda kaldığı seçimsiz tek partili dönemin ardından, iktidar için halkı ikna etmeye mecbur olan hiçbir sivil, siyasette bu denli güçlü olmamıştı.
Erdoğan'ın demokrasi açısından bu ahlaki üstünlükle elde ettiği başarı rakiplerinin o güne değin görülmemiş sertlikte manevralarıyla yanıt buldu.
En dramatik hamleler de kuşkusuz, karşısındaki "sol" olarak tarif edilen bloktan geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstikbal Teknofest’te 20 Eylül 2019 | 2.354 Okunma Pişmanım 18 Eylül 2019 | 3.061 Okunma Tavşana kaç tazıya tut 16 Eylül 2019 | 2.514 Okunma Oyuna devam mı? 15 Eylül 2019 | 3.018 Okunma Kafamda deli sorular 14 Eylül 2019 | 2.368 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar