Bu karede Mansur Yavaş’ı hayal edebiliyor musunuz?

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (17.09.2022)''Bu karede Mansur Yavaş’ı hayal edebiliyor musunuz?'' başlıklı yazısı.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ve Reisi gibi liderlerle sohbet ederken çekilen fotoğrafı konuşuluyor.
Fotoğraf altı açıklamaya ihtiyaç duymadan atmosferin ruhunu yakalamayı başaran bu kareyi kim çektiyse tebrik etmek lazım.
Erdoğan sanki ev sahibiymiş gibi masaya hâkim. Pürdikkat kesilmiş liderlerin gülen yüzüne bakılırsa ilgi çekici bir şeyler anlatıyor.
Nasıl diyorlar... "Çok rahat, çok profesyonel."
Erdoğan'ın imajının zirvesinde bıraktığı ŞİÖ temaslarının ardından ABD'ye gideceği düşünülürse fotoğrafın mesajı daha da güçleniyor... Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, "Türkiye'nin dünyada Rusya ile konuşan tek güç olmasını kim ister?" yakınmasının yersiz olmadığı da anlaşılıyor.

Dış politikada rüzgâr gibi esen, denge siyasetinin manifestosunu yazan Erdoğan'ın bugün rakiplerince bile takdir edilen pozisyonu rastlantı değil. 20 yıllık bir dış politika deneyiminin eseri. Erdoğan zaman zaman savaşın eşiğine geldiği rakiplerini yakından tanıyor. Samimiyeti ve güvenilirliği sayesinde muhataplarının kişisel saygısını kazanmayı biliyor. Önüne çıkan fırsatları uzun vadede değerlendirmeyi başarıyor.
Putin'in dün yaptığı, "Türkiye, Rusya'dan doğalgaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi. Türkakım sorunsuz bir şekilde çalışıyor" şeklindeki açıklama da Erdoğan'ın son hamlesinin başarıya ulaştığının göstergelerinden.
Bir anlığına o masada Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen Mansur Yavaş'ın falan oturduğunu düşünsenize? Kemal Bey kızmasın, ne yapayım, muhalefetin Erdoğan karşısında en şanslı gördüğü adayı o.
Sizce tanınmaması için tartışmalardan, TV röportajlarından, uzun konuşmalardan özenle uzak tutulan Yavaş nasıl bir performans sergilerdi? Erdoğan'ın yerini doldurabilir miydi?
Bu hayali rasyonel siyasi bir proje olarak gerçekleştirmek için yan yana gelmiş muhaliflerin kendilerine verdikleri cevabı merak ediyorum.
Bunun Türkiye için daha iyi olacağına mı inanıyorsunuz gerçekten?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şapka Kanunu’nu da kaldıracak mısınız Kemal Bey? 05 Ekim 2022 | 412 Okunma Kandil’i Kemal Beye soracaksınız 03 Ekim 2022 | 471 Okunma Artık sivil anayasa zamanı 02 Ekim 2022 | 132 Okunma Sarı taksiler kaderimizse eyvallah 01 Ekim 2022 | 352 Okunma ABD yine Rusya’yı değil Avrupa’yı vurdu 30 Eylül 2022 | 427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar