Bırakınız girsinler bırakınız yarışsınlar

Seçimlerin öne alınmasının ardından Meral Akşener'in İyi Parti'sinin (İP) seçimlere girip giremeyeceği tartışılıyor. Çünkü yasalara göre bir partinin seçimlere katılabilmesi...

Seçimlerin öne alınmasının ardından Meral Akşener'in İyi Parti'sinin (İP) seçimlere girip giremeyeceği tartışılıyor.
Çünkü yasalara göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için, seçim tarihinden en az altı ay önce belli bir oranda ilçe kongrelerini yapmış olması gerekiyor.
Gözlerin çevrildiği YSK'dan ise henüz net bir açıklama gelmedi. İncelemelerine devam ediyorlarmış.
Bence parlamento bir an önce devreye girip, İP önündeki yasal engeli kaldırmalı.
Zira seçim kanunlarının işlevi, temsili sınırlandırmak değil tam aksine seçmenin yönetime katılımının önündeki engelleri kaldırmak. Yani zorlaştırmak değil kolaylaştırmak.
Zaten yasalardaki taşra örgütlenmesi sınırının amacı da tam olarak bu... Seçimlere katılacak partinin görece yaygın bir örgütlenmeyi sağlaması.
Siyaset kurumunun bu yönde yapacağı bir jest hem demokrasiyi güçlendirir... Hem de yeni mağduriyet hikâyelerinin önüne geçerek daha nesnel konuların tartışılacağı bir seçim ortamı yaratır.
Merak etmeyin, refleksleri manipüle edilmeyen seçmen, çoğunluk asla kendi aleyhine, ülkesinin zararına bir karar vermez.
İçten, dıştan, darbelerle, terörle değiştirilmeye çalışılsa da, çok partili hayata geçtiğimizden beri Türk halkının sandıktaki tercihleri bunun en açık göstergesi.

*** İyi Parti yalnızca MHP'den mi oy alır?

Erken seçim önerisiyle gündemi belirleyen MHP lideri Devlet Bahçeli dün de İP'nin seçimlere katılmasıyla ilgili konuştu:
"İlgi alanımız değil. Seçime de girsin. Başka partilerden alamaz, alırsa bizden alır. Biz de rıza gösteririz."
Öncelikle Devlet Bey'i bu centilmen tavrından ötürü tebrik etmek lazım. Anca...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tamam da abi kim yapıyor bunu? 01 Aralık 2021 | 3.444 Okunma Osman Kavala’nın başını Batı yakıyor 29 Kasım 2021 | 1.665 Okunma Bildiğiniz bütün varyantları unutun 28 Kasım 2021 | 574 Okunma Daha düne kadar BAE’yle... 27 Kasım 2021 | 854 Okunma Maske sapığımız eksikti 26 Kasım 2021 | 385 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar