Alın o havucunuzu...

Standard Poor's, Fitch ve Moody's.... ABD menşeli bu kuruluşlar belirli aralıklarla ülkelere uzun vadeli kredi notları veriyorlar. Yani bir anlamda yabancı yatırımcıları "yönlendiriyorlar." "Şu ülke yatırıma elverişli...

Standard Poor's, Fitch ve Moody's.... ABD menşeli bu kuruluşlar belirli aralıklarla ülkelere uzun vadeli kredi notları veriyorlar. Yani bir anlamda yabancı yatırımcıları "yönlendiriyorlar." "Şu ülke yatırıma elverişli, şu değil" diye.
Aslında yatırımcıyı "manipüle" ediyorlar desek daha doğru olur.
Zira "siyasi kırılganlık" gibi kime göre neye göre kriterleriyle, verdikleri çelişkili karnelerle ve piyasa gerçekleriyle uyuşmayan öngörüleriyle daima "çuvallıyorlar."
Örneğin geçtiğimiz hafta içinde "Türkiye'de darbe girişiminin etkileri ortadan kalktı" açıklamasını yapan Moody's cuma günü karar değiştirip kredi notumuzu düşürüyor!
Üç günde "ne değişti" ve 2 ay sonra açıklanacak notu "niçin erkene çektiler" sorularının mantıki bir izahı yok.
Elbette olan bitenin farkındayız.
Türkiye'nin küresel muktedirlerin dümen suyunda ekonomik ve politik bir çizgi izlemesi için ellerindeki "imaj kırbacını şaklatıyorlar."
Moody's önce olumlu bir açıklamayla Türkiye'ye "istediğimiz güzergahta ilerlersen kıyaklarımız devam eder" mesajı veriyor. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Blomberg'e çıkıp uzatılan havucu elinin tersiyle itiyor ve "Umurumuzda bile değilsiniz" açıklaması yapıyor. Aynı Moody's bu kez iki ay sonra açıklayacağı kredi notumuzu, kurumsallığını ayaklar altına alarak, eksiye düşürüyor.
Tabii bir yandan da spekülatörlerini zengin ediyor. Hafta içindeki olumlu açıklamasıyla yükselen borsada "kimi yabancı" yatırımcının yüksekten satıp muazzam kârlar elde etmesini sağlıyor.
Bu birkaç günde kimler servetine servet kattı acaba? Söyler misiniz şimdi bunun adı "derecelendirme faaliyetiyse," hapisteki "soyguncuların" suçu ne? Ellerindeki "silahı" gizlememeleri mi?

***

Dünyanın anasını ağlattılar
Söz konusu kuruluşların sicili yalnızca Türkiye'de bozuk değil.
2008'deki "finansal soygunun" birinci sorumluları yine onlardı. Sahte yüksek notlarla yatırımcıları kandırdılar. Hatta bu yüzden milyarlarca dolarlık cezalar ödediler, "hikayeleri" filmlere bile konu oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un dördüncü yılında daha kararlıyız 15 Temmuz 2020 | 2.060 Okunma Velev ki Ayasofya kararı siyasi 13 Temmuz 2020 | 3.121 Okunma Hele bir İstanbul’daki diğer müzeleri doldurun da... 12 Temmuz 2020 | 478 Okunma Sokaktan maske manzaraları 11 Temmuz 2020 | 5 Okunma Ama Meral Hanım’ın önce Yeşim Salkım’ı elemesi lazım 10 Temmuz 2020 | 3.506 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar