Melih Altınok
Melih Altınok Sabah

Ne çamur çıktın be Obama!

31 Aralık 2016 | 1.0 K

Aylardır bu sütunda, Obama'nın görevi Trump'a devretmeden önce bir oldubittiyle savaş çıkartmaya kararlı olduğunu yazıyorum.
Kimileri beni karamsar buluyor. Ama sanırım Washington'un son hamlesinin ardından geliyorum diyen tehlikenin ne denli ciddi olduğunu herkes anlamıştır.
Evet, Obama, son olarak 35 Rus diplomata 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini söyledi!
Karar, Rusya'nın Washington'daki büyükelçiliğinde ve San Francisco'daki konsolosluk binasında görevli diplomatları kapsıyor.
Bu skandal karara gerekçe olarak Obama'nın tek gösterebildiği bahaneyse, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği türünden akla hayale gelmeyecek komplo teorileri. Paranoyaları için ABD vatandaşlarından destek isteyen Obama, ABD'nin çok sayıda Rus vatandaşı ve tüzel kişiliğine yaptırım uygulayacağını da açıkladı.
Yakında kongreye Rusya'nın siber saldırı aktivitelerine ve seçim sonuçlarına dijital ortamda müdahale etme girişimlerine ilişkin bir raporu sunacağını da belirten Obama, tüm bunların henüz başlangıç olduğunu söylüyor.
Peki, Obama'yı bizdeki müzmin muhalefet gibi, Trump karşısındaki yenilgisini trafoya giren kedi türünden saçmalıklarla açıklamaya iten ne?
"Dönemin başkanının" şirinlik muskası tavırlarını ve çizmeye çalıştığı imajı bir anda terk edip yeniden bir soğuk savaşın kapsını aralaması neden kaynaklanıyor?

Devamını Oku