Melih Altınok
Melih Altınok Sabah

Rusya anladı peki ya bizimkiler?

30 Aralık 2016 | 1.1 K

DEAŞ'la mücadele için Suriye'de olduğunu söyleyen ABD, Rakka operasyonunu durdurarak, El Bab'da TSK ve ÖSO ile çarpışan örgüte can suyu verdi. DEAŞ bu sayede Rakka'daki güçlerini aktararak El Bab'daki cephesini güçlendirdi.
Bu da yetmiyormuş gibi ABD, NATO üyesi ve müttefiki Türkiye'nin DEAŞ'a karşı El Bab'da yaptığı operasyona bir hava desteğini esirgedi. Oysa Washington Ankara'dan İncirlik Üssü'nü DEAŞ'la mücadele edeceğim diye istemişti!
ABD'nin PKK-PYD'ye silah yardımı da dahil olmak üzere verdiği destek üzerine de bir şey söylemek gereksiz. Artık herkes her şeyi biliyor.
Ancak Türkiye'nin sinir uçlarını geren bu tabloya karşın bölgede umut verici gelişmeler de yaşanıyor.
Suriye çözümü konusunda Türkiye ve Rusya anlaştı. Böylece Türkiye'nin de bölgedeki garantörlük konumu resmen tanınmış oluyor. Rus kaynakları Esad'ın görevini devredeceğine dair kulisleri basınla paylaşmaya başladılar bile.
Bu uzlaşı zemini dün ilk meyvelerini verdi.
Geçtiğimiz gün gece yarısı Rus savaş uçakları, ilk kez El Bab'da DEAŞ hedeflerine yönelik bombardıman düzenledi. Askeri kaynaklar, Rus jetlerinin El Bab'ın merkezindeki DEAŞ unsurlarını değil, kentin güneyindeki unsurları hedef aldığını belirtiyorlar.
Yani Rusya bir anlamda ABD'nin boşalttığı yeri doldurdu.
Dün TSK ve ÖSO da El Bab'da daha hızlı ilerleyerek DEAŞ'ın elinden önemli bölgeleri aldılar.
Evet, Büyükelçi Karlov suikastının ardından "gerçek düşman"ın kim olduğunu daha iyi anlayan Rusya makas değiştirdi. Bu adım bölgenin terör unsurlarından arındırılması sürecini hızlandıracak.

Devamını Oku