Bu Meclis’in tatil lüksü yok

Her gün yeni bir bomba- lama, kaçırma, yol kapatma, infaz etme, tutuklama, çatışma, cenaze haberi gelirken içimiz yanıyor. Henüz 2 ay önce yapılan seçimle Meclis’e giren bir parti için kapatma, yöneticileri...

Her gün yeni bir bomba- lama, kaçırma, yol kapatma, infaz etme, tutuklama, çatışma, cenaze haberi gelirken içimiz yanıyor.
Henüz 2 ay önce yapılan seçimle Meclis’e giren bir parti için kapatma, yöneticileri hakkında soruşturma ve dokunulmazlıkların kaldırılması gündemde. Barış süreci ağır yara aldı; uzatılmış ateşkes dönemi resmen bitti.
Öte yandan, “operasyonların nedeni” olarak gösterilen Suruç katliamıyla ilgili kaç kişinin, hangi gerekçelerle tutuklandığını bile bilmiyoruz.
Aynı şekilde, 20 Temmuz itibariyle 34 ilde yapılan 1000’i aşkın gözaltının yasal dayanağıyla gözaltı ve tutuklamaların sayısı da belli değil.
Büyükşehirlerde IŞİD, bombalı eylem tehdidi yapıyor, yurtdışında turistlere “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısı çıkarılıyor.
Vekiller Ankara’da toplansın!
İncirlik, ABD uçaklarının IŞİD’i bombalaması için açılırken, Türkiye’de cirit atan IŞİD-El Nusra gibi örgütlerin nasıl tepki vereceği ve geçici hükümetle yönetilen ülkede ne gibi önlemler alınacağı bilinmiyor.
Can derdine ekonomik sıkıntılar da eklendiğinde bakalım ne olacak?
Evet, memleket resmen yangın yeri. Fakat TBMM tatilde! Resmi olarak 1 Ekim’e kadar.
Olağanüstü bir durumdayız ve belli ki işler daha da sarpa saracak. Bu durumda Meclis’in iki ay daha ‘tatil’ yapması kabul edilemez.
Geleceğimizi, güvenliğimizi ilgilendiren bu kadar önemli süreçte, seçilmişlerin ne koalisyon görüşmelerini, ne de erken seçim takvimini, ne de geçici hükümetin kararlarını bekleyip şikayet etme lüksü var.
Vekilleri, Meclis’in çalışır hale gelmesini sağlamaya, hiç olmazsa Ankara’da her gün toplanarak ellerindeki tüm yetki ve olanakları kullanmaya davet ediyoruz.
Halktan oy isterken harcadıkları enerjinin yarısını, ülkenin içine yuvarlandığı kaosu durdurmak için harcamalarını bekliyoruz.

SİLAHLAR SUSMALI
Barış İçin Kadın Girişimi, Barış Meclisi ve Akil İnsanlar heyeti, tarafların tetikten elini çekmesi için peş peşe açıklamalar yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Kobane mi yapmak istiyorlar? 26 Ağustos 2015 | 576 Okunma Trolleri temizleme ve sakınma rehberi 24 Ağustos 2015 | 384 Okunma Cepheleşmeye hayır 22 Ağustos 2015 | 58 Okunma Habil ile Kabil’e karşı kız kardeşlik 19 Ağustos 2015 | 297 Okunma İster kabul edin, ister etmeyin! 17 Ağustos 2015 | 255 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar