7 Haziran’ın kazananları

Sonuç ortada: Birinci çıkan parti AKP olsa da 2015 genel seçimlerinin en büyük galibi, barajı tüm zorluklara rağmen rahatlıkla aşan ve Meclis’e Türkiye partisi olarak giren HDP. Bu, aynı zamanda başkanlık...

Sonuç ortada: Birinci çıkan parti AKP olsa da 2015 genel seçimlerinin en büyük galibi, barajı tüm zorluklara rağmen rahatlıkla aşan ve Meclis’e Türkiye partisi olarak giren HDP. Bu, aynı zamanda başkanlık ısrarının da şimdilik- sonu demek.
Batı’dan aldığı oyları büyük oranda artıran HDP’nin, muhafazakâr Kürt seçmeni kazandığı kadar CHP’den “emanet” oy aldığı herkesin malumu. Ancak HDP’nin başarısını salt AKP/başkanlık korkusu veya karşıtlığı üzerinden yorumlamak yetmez.
Çünkü 7 Haziran’ın asıl kazananları, siyasi partiler, liderler veya teşkilatları değil...
1 GEZİ’Yİ KAVRAYANLAR: Gezi Parkı eylemleri sonrasında sorulan hep şuydu: Siyaseten bir karşılığı olmayan bir hareketin anlamı ve geleceği ne olabilirdi?
Bu soruya, Gezi’nin yurttaşa “farklılıklara rağmen beraberlik” ruhunu kazandırdığını, düşmanlık-şiddet-gerginlik politikalarının ters teptiğini ve insanların çok saf, haklı bir gerekçeyle (ağaç!) birbirine kenetlenmesinin gücünü anlatmaya çalıştım. 2015 genel seçimi, Gezi’nin tahminlerin ötesinde bir değişimi tetiklediğini ortaya koydu.
Unutmayın. Gezi; Kürtlerle Türkler kadar, feministlerle Nişantaşı kızlarının, eşcinsellerle taraftar gruplarının, ulusalcılarla azınlıkların, solcularla bankacıların, varoşla bohemin, yani ülkenin en “benzemezlerinin” aynı safta toplanıp birbirini dinlemeye yönelik adım attığı yerdi.
Polis şiddeti ve gencecik insanların ölümü, medyanın Penguen’e bağlaması, kitleleri birbirine daha da bağladı. Gezi sonrasında, bu yeni ruhu katmaya çalışarak siyasetini kurgulayabilen tek parti, HDP oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Kobane mi yapmak istiyorlar? 26 Ağustos 2015 | 578 Okunma Trolleri temizleme ve sakınma rehberi 24 Ağustos 2015 | 384 Okunma Cepheleşmeye hayır 22 Ağustos 2015 | 58 Okunma Habil ile Kabil’e karşı kız kardeşlik 19 Ağustos 2015 | 297 Okunma İster kabul edin, ister etmeyin! 17 Ağustos 2015 | 255 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar