Şu başkanlık sistemini artık öğrensek diyorum

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, yeni "demokratik–sivil" anayasa için kurulacak komisyona AKP'yi temsil etmek üzere katılacak politikacıları açıkladı.Açıkladığı isimler tanıdığımız...

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, yeni "demokratik–sivil" anayasa için kurulacak komisyona AKP'yi temsil etmek üzere katılacak politikacıları açıkladı.
Açıkladığı isimler tanıdığımız politikacılar, kişisel olarak siyasi görüşlerimiz uyuşmuyor olsa da onlar için olumsuz sözler söyleyemem.

Biliyoruz ki AKP, bugünkü parlamenter sistemin işlemediğini, icraatın önüne engeller çıkardığını, bu nedenle başkanlık sisteminin daha iyi ve Türkiye’ye uygun olduğunu savunuyor.

Bu nedenle komisyona seçilen AKP’li politikacıların da bunu savunacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Bu politikacılardan Cemil Çiçek, 12 Eylül’ün hemen ardından ANAP’ın kurucuları arasında yer aldı, ilk yerel seçimde Yozgat Belediye Başkanı seçildi, o günden bugüne kadar da hep üst düzey bir politikacı olarak “sistemin içinde” yer aldı. TBMM Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı gibi çok önemli görevlerde bulundu.

Herkesin bildiği bu bilgileri tekrarlıyor olmamın nedeni, Çiçek’in “sistemin” nerede tıkandığını bilecek en deneyimli politikacılardan biri olduğunu söylemek.

Ona mesela şunu sormak isterim:

12 Eylül kalıntısı Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu, gerçek bir demokraside olması gerektiği gibi olsaydı, parlamenter sistem tıkanır mıydı?

Bugünkü siyasi pozisyonu itibariyle buna vereceği yanıtı da tahmin edebiliyorum.

Ama biliyoruz ki Türkiye’de parlamenter sistemin işlemiyor olmasının en temel nedeni Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’dur.

Çünkü bu kanunlar, milletvekillerinin siyasi kaderlerini bir tek kişinin eline bırakıyor.

Parti içi demokrasiyi yok ediyor ve bunun sonucu olarak bir demokrasinin en temel organı sayılması gereken yasama iradesini siyasi partilerin genel başkanlarının iki dudağının arasına kilitliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.418 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.151 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.111 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.145 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 452 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar