Sorunlarımızın nedeni hayalci politikalar

BUGÜN Suriye'den kaynaklanan sorunlarımızın tümünün tek bir nedeni var:Suriye’de ilk protesto gösterileri başladığında, Türkiye’nin sağlıklı bir değerlendirme yapamamış olması!...

BUGÜN Suriye'den kaynaklanan sorunlarımızın tümünün tek bir nedeni var:
Suriye’de ilk protesto gösterileri başladığında, Türkiye’nin sağlıklı bir değerlendirme yapamamış olması!

Suriye’de çıkacak bir iç savaşın olası sonuçlarının ne olabileceği doğru öngörülememiş.

Birinci ve en büyük hata, rejimin hemen yıkılıp gideceğinin hesaplanmış olmasında.

Demek ki Türkiye’nin Suriye ile ilgili istihbaratı zayıftı ya da istihbaratı değerlendiren her kimlerse onlar yetersizdi.

Böyle bir öngörüde bulunulduğunu zaten biliyoruz. Zamanın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’nın iki hafta içinde Şam’da Emevi camisinde namaz kılacaklarını söylediklerini hatırlayalım.

Rejimin hemen yıkılmamasının yaratabileceği riskler de doğru hesaplanmamış.

Ne böyle büyük bir mülteci akınına yol açacağı hesaplanmış ne de Suriye’de devlet otoritesinin çökmesinin neden olabileceği riskler masaya yatırılmış.

Suriye’deki muhalif güçlerin kendi içindeki güç dengeleri de yanlış öngörülmüş.

Cihatçı grupların muhalefeti kısa sürede etkisi altına alabileceği, El Nusra gibi dünyanın büyük bölümünü huzursuz edecek güçler nedeniyle Suriye muhalefetine Batı’nın desteğinin sınırlı olabileceği düşünülmemiş.

IŞİD gibi bir oluşumun bölgede sınırları adeta tamamen değiştireceği de, Rusya’nın Akdeniz’deki en önemli üslerini korumak için neleri göze alabileceği de hesaplanmamış.


Suriye Kürtlerinin böyle bir çözülme ortamında nasıl harekete geçebilecekleri, kimin etkisi altında, kimlerle ittifaklar kurabileceği ve bunun Türkiye için yaratabileceği risklerin de iyi değerlendirilmediği artık ortada.

Tipik bir “yanlış düğme ilikleme” durumu bu.

Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince, geri kalan hiçbir düğme normal iliğe girmiyor!

Bu politikanın mimarlarının bir özeleştiri yapmalarını beklemememiz gerektiğini biliyoruz.

Ama hiç olmazsa nerede hata yaptıklarını görüp, Suriye politikasını en başından başlayarak değiştirmeye çalışmalarını beklemek de hakkımızdır.

Suriye bataklığına daha fazla batmamak için bu elzemdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.418 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.151 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.113 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.145 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 453 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar