Sıra 'milletin ormanına' geldi

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin Cerattepe'de açılması planlanan maden ocağı ile ilgili olarak "geri adım atmayacaklarını" söyledi.Geri adım atacağını söylemiş olsaydı...

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin Cerattepe'de açılması planlanan maden ocağı ile ilgili olarak "geri adım atmayacaklarını" söyledi.
Geri adım atacağını söylemiş olsaydı, şaşırmamız gerekirdi, bu açıklama normal.

Normal, çünkü 17-25 Aralık telefon kayıtlarında “milletin anası” ile ilgili çirkin söz eden kişinin şirketinin, bu işten kazanmayı hayal ettiği para, bu iktidar için tabiattan da, bölge halkının ne istediğinden de önemli.

Bakan Eroğlu, madenin “kapalı galeri” sistemiyle çalışacağını ve bu nedenle ağaç kesilmeyeceğini de söyledi.

“Buna rağmen açık işletme yapılacak, ağaç kesilecek diye kara propaganda yapıldı.

Su kaynakları tükenecek de deniyor. Oysa su başka yerden getirilecek. İşletmeci firmanın kapalı galeri sistemiyle zararsız çalışıldığını vatandaşa anlatması gerekiyor” dedi.

Onlar anlatmazlar, ben anlatayım. Evet, maden kapalı galeri olarak çalışacak ve Murgul’da işlenecek. Ama ihmal edilen şu ki maden galerilerinin açılacağı bölge ve madenin Artvin-Borçka yolundaki Zelosman Yükleme İstasyonu’na taşınması için kurulacak havai hat için 3 bin 500 ağaç kesilecek.

Madenin havai hattan taşınmasının yaratacağı çevre kirliliğinin doğa örtüsünde neden olacağı tahribat bu hesabın dışında!

Uzaktan getirileceği iddia edilen su için inşa edilecek hat nedeniyle ne kadar ağaç kesilecek, bu da sır.

Çalışma alanında heyelan tehlikesinin önlenmesi için yüzey toprağının da üç ile beş metrelik bölümünün yüzeyden sıyrılması gerekiyor.

Oradaki doğal örtü ne olacak? Bitkiler nasıl yaşayacak, bu soruların yanıtı yok.

Açıklamalara bakılırsa sıyrılan bu tonlarca toprak bir yerde depolanacak ve madenin doğal ömrünü tüketmesinin ardından tekrar bölgeye serilecek ve üzerine de ağaçlar dikilecek.

Bir tür Nasrettin Hoca hikâyesi gibi yani, koyunlar dikenlere takılacak, yünlerinden ip yapacağız!

Aslında bu konuyu çok uzun boylu tartışmaya da gerek yok.

Su ve Orman Bakanı, internete girip, dünyanın değişik yerlerindeki bakır madeni ocaklarının bulunduğu yerlerin fotoğraflarına baksın, yeterli.

Hangisinde ağaç var, hangisinde doğal çevre korunmuş?


Bu önlemler sorunu çözmez

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, turizmdeki daralmaya karşı alınan önlemleri açıkladı.

Bu önlemler, turist sayısının azalmasının neden olabileceği zararların bir bölümünü belki karşılamaya yetebilir ama sorunu çözmek için yetersiz.

Kitle turizmindeki en önemli sorun Rusya’nın charter uçuşlarına artık izin vermiyor olması.

Bu ülkeden gelen turist sayısı, Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle zaten düşüyordu ama yine de önemli bir pazardı.

Başbakan, Rusların “bir yolunu bulup yine de geleceklerini” söylüyor ama o yol nasıl bulunacak meçhul.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.418 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.151 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.111 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.145 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 453 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar