Kitaplara kıymayın efendiler!

AMERİKAN edebiyatının en verimli bilimkurgu yazarlarından biri sayılan Ray Bradbury'nin aynı isimli romanından birçok film çekildi. Ancak sanırım en ilginci, sinemanın büyük isimlerinden biri sayılması gereken...

AMERİKAN edebiyatının en verimli bilimkurgu yazarlarından biri sayılan Ray Bradbury'nin aynı isimli romanından birçok film çekildi.

Ancak sanırım en ilginci, sinemanın büyük isimlerinden biri sayılması gereken François Truffaut’nun uyarlamasıydı. 

Truffaut, Bradbury’nin 1951’de yayımlanan romanını 1966 yılında filme çekti. (Bu film, Truffaut’nun öznel sinema anlayışından ayrılan tek filmi olarak sinema meraklıları için bir başka ilginç özellik de taşıyor.)
Türkiye’de “Değişen Dünyanın İnsanları” adıyla gösterilen film (ve Fahrenheit 451 isimli roman), kitap yakmanın ve kitap düşmanlığının en önemli “değer” olduğu bir “uygarlığı” anlatıyor.


Bradbury’nin hayali toplumunda, faşist kara gömleklileri andıran “itfaiyeciler” yangın söndüren değil, evleri basıp kitaplarla birlikte evleri de yakan insanlar olarak ortaya çıkıyorlar. 
Kitaplar yakılıyor, toplumun yasa koyucuları, kitapları bütün kötülüklerin anası olarak görüyorlar.
İnsanları üretici olmayan hayallere daldıran, içlerinde yazılanlar yüzünden üzülmelerine, mutsuz olmalarına yol açan “kötülük kaynakları”.
Ancak bu toplumda da kitapları seven bir “muhalefet hareketi” var. İnsanların toplu olarak yaşadıkları kentlerin dışında, terk edilmiş tren vagonlarında yaşayan bir grup kitapsever.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.418 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.151 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.111 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.145 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 453 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar