General Dişli’nin sırrı

DARBE girişimi ile ilgili ‘Genelkurmay Karargâhı çatı davası’ dün başladı. Sanıklar, elleri kelepçeli olarak 200 metrelik bir yol boyunca “teşhir edilerek”mahkeme salonuna...

DARBE girişimi ile ilgili ‘Genelkurmay Karargâhı çatı davası’ dün başladı.

Sanıklar, elleri kelepçeli olarak 200 metrelik bir yol boyunca “teşhir edilerek”mahkeme salonuna götürüldü.

Darbe girişimi ve neden oldukları can kayıpları nedeniyle suçluların en ağır cezayı almaları gerekiyor, buna kuşku yok.

Ama bir hukuk devletinde bu türden insan hakları ihlallerini de normal karşılamamalıyız.

Her sanığın kendisini savunma hakkı vardır ve haklarında mahkûmiyet kararı verilene kadar masum olduklarını varsaymak, insan olmaktan doğan haklarının mahkûm olsalar bile devam edeceğini akılda tutmak gerekir.

Bu tür uygulamalar, Fetullahçı çetenin yurtdışında sürdürdüğü propagandaya hizmet eder, yetkililerin bunu akıllarından çıkarmamaları gerek.

Bu davanın önemli sanıklarından biri de darbe girişimi sırasında tümgeneral rütbesiyle Genelkurmay’da görevli olan Mehmet Dişli.

Dişli’nin, Genelkurmay Başkanı’na önce zorla darbe bildirisi imzalatmak istediğini, sonra da “tutuklayarak” Akıncı Üssü’ne götüren ekibe liderlik ettiğini biliyoruz.

Darbe girişimi başarısızlığa uğrayıp, Genelkurmay Başkanı kurtarıldığında da aynı helikoptere binerek Köşk’teki Başbakanlığa geldiğini, akşam saatlerinde tutuklanana kadar burada “kriz merkezinde” görev yaptığını da biliyoruz.

Bilmediğimiz konu, Genelkurmay Başkanı’nın, Köşk bahçesine iner inmez neden Dişli’yi tutuklatmadığı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.456 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.203 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.142 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.198 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 481 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar