Daha çok polis ölmeden bir şeyler yapın

İKİ polisin şehit olmasıyla başlayıp, Diyarbakır Baro Başkanı'nın öldürülmesiyle sonuçlanan olay, aslında bize çıplak bir gerçeği gösteriyor: Polisin eğitiminde ve...

İKİ polisin şehit olmasıyla başlayıp, Diyarbakır Baro Başkanı'nın öldürülmesiyle sonuçlanan olay, aslında bize çıplak bir gerçeği gösteriyor:

Polisin eğitiminde ve kullandıkları taktiklerde sorun var!

Gazetelere yansıyan haberler, iki polisi şehit eden katillerin arandığını ve o gün Sur ilçesine gelecekleri bilgisinin polislere verildiğini gösteriyor.
Nitekim katiller bir taksi ile geldiklerinde polisler herhangi bir önlem almadan araca yaklaşıyorlar. Üzerlerinde çelik yelek bile yok.
Katillerin silah kullanarak kaçmaya çalışacakları düşünülerek, çevrede tertibat da alınmamış.
Çevrede yeterli önlem alınmış olsaydı, taksi durduğunda hemen harekete geçmek yerine, katillerin açık alana çıkmalarını beklemek ve sonra harekete geçmek mümkündü.
Çünkü her şeyden önce operasyona katılan polislerin can güvenliklerini korumak gerekirdi.
Ama bunların hiçbiri yapılmadı ve iki polis yok yere hayatlarını kaybetti, küçücük çocuklar babasız kaldı.
Olay başladığında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi basın açıklaması yapıyor.
Ve o sırada güvenlik şubesinden polisler de Elçi ve yanındakileri korumak için oradalar.
Normal olarak silah sesleri duyulduğunda ilk yapmaları gereken şey, korumakla sorumlu oldukları insanları güven altına almak olmalıydı.
Onları hızla bölgeden uzaklaştırmak, o an için bu mümkün değilse çatışma ortasında kalmamaları için bir binaya sokmak belli ki kimsenin aklına gelmemiş.
Aklına gelmemiş çünkü yine belli ki söz konusu güvenlik şubesi görevlilerinin bu konuda yeterli eğitimleri yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birisini kendinize kaç günde âşık edebilirsiniz? 16 Eylül 2018 | 2.416 Okunma Aşk olmaz ise Mualla! 09 Eylül 2018 | 2.143 Okunma Bodrum Belediye Başkanı’ndan gürültü sorununa büyük çözüm Eve gitme tarihlerine sınırlama! 02 Eylül 2018 | 2.106 Okunma Evlilik hesaba kitaba gelir mi? 26 Ağustos 2018 | 4.133 Okunma Üst aklın hıyanet merkezine girdim! 19 Ağustos 2018 | 450 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar