Mehmet Y. Yılmaz
Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet

En yakınındaki de anlamamış

06 Ocak 2017 | 2.8 K

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz yılın 11 Ekim günü partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarattığı fiili durumu gerekçe göstererek, AKP’nin başkanlık sistemi ile ilgili olarak hazırladığı bir önerisi varsa Meclis’e getirmesini istedi.
Daha sonra da Anayasa önerisi getirilir de MHP’nin “kırmızı çizgileri aşılmazsa” değişikliği destekleyeceklerini açıkladı.
MHP o güne kadar başkanlık sistemine karşıydı. O güne kadar MHP, parlamenter sistemin eksikliklerinin giderilerek devamını istiyordu. Partisinin programında, seçim beyannamelerinde de başkanlık sistemi ile ilgili bir vaat bulunmuyordu.
AKP, bu fırsatı iyi değerlendirdi ve artık Türkiye’yi bir tek adam yönetimine terk edecek Anayasa değişikliği TBMM’nin gündeminde.
O günden beri Devlet Bahçeli’nin neyi düşünerek, durduk yerde bu teklifi ortaya attığını anlamaya çalışıyoruz.
Başkanlık sisteminde partisinin erime olasılığı çok yüksek, çünkü bu tür sistemlerde meclisler önünde sonunda iki ana partiye indirgeniyor.
Seçime girip başkan olacak desek, öyle bir oy potansiyeli de yok.
Önceki gün ortaya çıktı ki sadece bizler değil, partideki en yakın çalışma arkadaşları bile bu yeni politikanın nedenlerini çözememişler.
MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden İstanbul milletvekili Atila Kaya’nın, gerekçesini açıklarken söylediği şu cümleye dikkatinizi çekmek isterim.
“Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiği ile amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan, kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek Anayasa değişikliği teklifi...”

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER