İngiltere'de ki sonuç bizde de olursa...

İlginç benzerliğe dikkatinizi çekmek istiyorum.. İngiltere ve Türkiye’ye.. İki ülkede de muhafazakâr partiler tek başlarına iktidardaydı.. İngiltere’deki muhafazakâr tanımı bizdeki...

İlginç benzerliğe dikkatinizi çekmek istiyorum..

İngiltere ve Türkiye’ye..

İki ülkede de muhafazakâr partiler tek başlarına iktidardaydı.. İngiltere’deki muhafazakâr tanımı bizdeki karşılığına bire bir oturmasa da.. Bizdekine İslamcı/muhafazakâr demek daha doğru olsa da..

Son tahlilde iki ülkede de sağ partiler iktidardaydı..

İlişkiler iyiydi..

***

İki ülke de 2015 yılında genel seçime gitti.. Biri 5 Mayıs’ta, öteki 7 Haziran’da..

Başbakan Cameron’un partisi 650 seçim bölgesinden 330’unda milletvekili çıkararak tek başına iktidar oldu..

Başbakan Davutoğlu’nun partisi 258 milletvekilinde kalarak iktidarı kaybetti.. Partiler anlaşıp koalisyon kuramayınca seçim tekrarlandı.. AKP vekil sayısını 317’ye çıkararak tek başına iktidar oldu..

***

Cameron seçime gitmeden önce AB konusunda referandum sözü vermişti..

İngiltere referanduma gitti .. Başbakan ‘AB’ye evet’ kampanyası yaptı.. İngiltere AB içinde daha güçlü olacağını söyledi..

Sandıktan hayır çıktı..

Yüzde 51.9 AB’den ayrılalım dedi..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başka çare var mı? Var diyen söylesin! 27 Temmuz 2021 | 71 Okunma Erdoğan’ın dediğini yap, yaptığını yapma! 26 Temmuz 2021 | 73 Okunma HDP'nin aday çıkarma niyeti yok, iktidarın telaşı bundan!.. 22 Temmuz 2021 | 120 Okunma Sedat Peker’e bilgi sızdıran bakan kim? 13 Temmuz 2021 | 219 Okunma İsrail modeli Erdoğan'ın kabusu oldu 06 Temmuz 2021 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar