Cumhurbaşkanı "demokrasi seferberliği" derken ne kastetti?

Demokrasinin kalitesi nasıl yükseltilecek? İktidar, Cumhurbaşkanı demokraside ne tür adımlar atacak? Cumhurbaşkanı üç konuda seferberlik ilan etti: ekonomi, hukuk ve demokrasi.

Demokrasinin kalitesi nasıl yükseltilecek? İktidar, Cumhurbaşkanı demokraside ne tür adımlar atacak?

Cumhurbaşkanı üç konuda seferberlik ilan etti: ekonomi, hukuk ve demokrasi.

İlk ikisinde yapacaklarını tahmin etmek zor değil. Merkez Bankası'nın üzerindeki baskıyı kaldıracaklar, bağımsız karar almalarına izin verecekler, piyasayı daha çok dinleyecekler.

Faizin artırılmasına göz yumacaklar (belki de sarsıcı oranda). Sıcak paraya davetiye çıkaracak. Bir süre gel - kazan - git politikası izlenecek!

İlk etapta yapılacak işler bunlar. Yabancı yatırımcıların gelmesi için ciddi hukuk reformuna ihtiyaç var.

Var olmasına var da bugünden yarına olacak mesele değil. İktidarın kısa vadeli talebini kesmez. Herkesin alkışladığı reformlar da yapsanız sonucunu kısa vadede alamazsınız. Yapacağınız değişiklikleri savcıların, hakimlerin yüksek yargının içselleştirmesi gerekir. Bu da uzun mesele.

Kısa vadede ne yapılabilir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sistemin defosu tam da burası! 02 Aralık 2020 | 1.607 Okunma Fabrikayı kaptınız da, nerede bizim yerli ve milli tanklarımız! 01 Aralık 2020 | 4.173 Okunma Koalisyonlu yıllar geri geldi! 26 Kasım 2020 | 1.539 Okunma Bahçeli gücünü test etti 25 Kasım 2020 | 4.996 Okunma Çalkantılı denizde beşik gibi sallanan teknede gibiyiz 24 Kasım 2020 | 1.284 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar