Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi Milli Gazete

Papaz Başbakan Ignaz Seipel

04 Ocak 2017 | 1.6 K

Birinci dünya savaşı sonunda Avusturya-Macaristan imparatorluğu yenik düşüp parçalandıktan, yerine küçük bir Cumhuriyet kurulduktan sonra, 1922-24 ve 1926-29 yılları arasında, IgnazSeipel (1876-1932) isminde yüksek rütbeli bir Katolik papazı iki kez başbakan (Kanzler) olmuştu. O hem Katolik bir din adamıydı, hem akademisyendi, hem de politikacı.

Bu papaz başbakan Viyana varoşlarında bir manastırdaki bir odada ikamet ediyordu. Bu odanın mobilyası şu eşyalardan ibaretti: Basit demir bir karyola… Basit bir gardırop… Bir masa, sandalyeler… Yatağın baş tarafında küçük bir etajer… İçinde kitaplar olan raflı bir kütüphane…

Her sabah erkenden kalkar, kilisedeki ayine katılır, mütevazı kahvaltısını yer ve elinde çantası olduğu halde yakındaki tramvay durağına giderdi.
Tramvay gelir, papaz elbiseli başbakan biner, nerede boş yer varsa oraya otururdu.
Başbakanlığa en yakın durakta iner, yine elinde çantası olduğu halde makamına girerdi.
O tarihte Avusturya büyük krizler içindeydi. İşsizlik ve sefalet vardı. Ümitsiz kalıp intihara karar veren Karl Jaworek isimli bir vatandaşı, monsenyör başbakanı vurup öldürmeye kalkışmış, üzerine birkaç el ateş etmişti. IgnazSeipel ciğerine kurşun saplanıp ağır yaralanmasına rağmen ölmemişti. Hastahaneye kaldırılırken, saldırgan hakkında şu talimatı vermişti:
-Aman sakın dövülmesin, hırpalanmasın…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER