İyi çay demlemek için

Reis, miting sonrası hanımlara çay paketleri dağıtıyor. “Yorulmadan kapı kapı dolaşmaya var mısınız?” sorusuna “Evet” cevabı veren hanımlar da ziyaret ettikleri evlere küçük paketlerle...

Reis, miting sonrası hanımlara çay paketleri dağıtıyor. “Yorulmadan kapı kapı dolaşmaya var mısınız?” sorusuna “Evet” cevabı veren hanımlar da ziyaret ettikleri evlere küçük paketlerle çay ikram ediyor.

Çay, barıştır, dostluktur, muhabbettir. Türkler çayla tanıştıktan sonra neredeyse kırk yıllık hatırı olan kahveyi bile ihmal etti. İkisinin de gönlünü hoş tutmak, hiçbirini küstürmemek en münasibi.

Barış, dostluk dedik… Koşarken çay içilmez. Savaşırken çay içilmez. İçerken oturmak gerekir.

Çayın sohbeti başkadır. Şıngırtısı bile kulaklara huzur verir.

Uzun yıllardan beri Türkler ve çay, ayrılmaz ikilidir. Geç tanıştık ama çok sevdik.

Çay zihin açar, sohbet açar, dostluk kurar, bazen uyku da açar. Lâkin bazıları uyuyabilmek için de çay içer. Benim çayla muhabbetim derindir. Kahveyle de öyle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hüsrana uğrayan kelime 25 Mayıs 2019 | 18 Okunma Gelin koçlar, boydan bir fotoğraf çektirelim 24 Mayıs 2019 | 55 Okunma Kafkas İslâm Ordusu: Yitik neslin hikâyesi 21 Mayıs 2019 | 191 Okunma Bu kulaklar neler duydu 18 Mayıs 2019 | 447 Okunma “Siz hâlâ meseleyi İstanbul mu sanıyorsunuz?” 17 Mayıs 2019 | 1.975 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar