Ulusalcı solun adayı Erdoğan mı?

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (14.09.2022)''Ulusalcı solun adayı Erdoğan mı?'' başlıklı yazısı.

Ekonomik krizin insanların üzerine kabus gibi çöktüğü bir ortamda, kimsenin ekmek dışında bir gündemi tartışmaya ne vakti, ne de mecali var.

Evet reel olarak herkesin tek derdi geçim… Ama kabul etmek gerekiyor ki Türkiye’nin geçmişten gelen bir takım temel problemleri ve bu sürecin yarattığı belli kırılma noktaları var. Bir başka deyişle, bu ülkenin sosyolojik gerçekliği siyasetin de müdahalesiyle her zaman kutuplaşma üretmeye müsait bir iklim.

Yakın dönemdeki siyasi ve toplumsal tarihimize baktığımızda bu kutuplaşmanın fay hatlarını görmek mümkün. Bir dönem laik-antilaik, gerici-ilerici tartışmalarının toplumu nasıl kutuplaştırdığını hepimiz biliyoruz. Bu çerçevede 28 Şubat sürecinde dindar-muhafazakar kesimlerin yaşadığı mağduriyetler de yakın tarihimizin acı tecrübelerindendir.

Hemen belirtelim, artık bu dönemler geride kaldı ve Türkiye asla böyle bir dönem yaşamayacaktır. Ancak önümüzde çok tarihi bir seçim var ve bugün iktidar eski mağduriyetler üzerinden yeni bir ‘kutuplaşma’ üretmeye çalışıyor.

Doğrusu iktidarın özellikle son beş yılda adeta bir itikat gibi bellediği siyaset etme biçimi dikkate alındığında, toplumdaki fay...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Münker ve Nekir oylarımızı da soracak mı? 23 Eylül 2022 | 383 Okunma Şanghay’ın gücü ve fazileti 21 Eylül 2022 | 315 Okunma Diyanet için ahlakın bir önemi var mı? 19 Eylül 2022 | 1.154 Okunma Şiir ve cazla sonbahara serenat… 18 Eylül 2022 | 43 Okunma ‘Lider ülke’ hikayesi böyle mi yazılıyor? 16 Eylül 2022 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar