Travmalarımızın ilacı özgürlük-hukuk güv

Doğu toplumlarının, özellikle de Müslüman toplumların askeri, ekonomik ve kültürel olarak Batı’nın sömürgesine maruz kaldığı ve bu sömürgeciliğin Doğu insanının zihninde derin travma yarattığı bir gerçektir.

Maalesef bu durum, İslam toplumlarında bütün kötülüklerin tek sorumlusunun “dış güçler” olduğu anlayışının yerleşmesi sonucunu doğurmuştur. Evet sömürgecilikten kaynaklanan travma bir gerçektir ama, bu anlayışın kalıcı hale gelmesi ne yazık ki Müslümanların hem kendi yetersizliklerini görmesini engellemiş, hem de değişim ruhunu felce uğratmıştır. Maalesef Müslüman toplumların geri kalmışlığı neredeyse tümden dıştan gelen etkilere bağlandığı için seküler bilinç gelişememiştir. Kısacası bilimsel ve teknolojik alandaki yetersizlikler, despotik yönetim anlayışı, siyasi kurumların zayıflığı, daha da önemlisi kronik demokrasi yetersizliği sürekli  “dış güçler”le perdelenerek kalıcı hale gelmiştir. Yakın Çağ Tarihi profesörü Dan Diner, “Mühürlenmiş Zaman-İslam dünyasındaki durgunluk üzerine” kitabında, Müslümanların içinde bulunduğu hal konusunda dikkat çekici tespitlerde bulunuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Caz sevmeyin ama kalbinizi yeni seslere açın 29 Kasım 2020 | 391 Okunma Zor ama Erdoğan’ın tek seçeneği reform 27 Kasım 2020 | 432 Okunma Var mı öyle beni kör kuyularda bırakıp gitmek 25 Kasım 2020 | 342 Okunma MHP trenden inmeden reform mümkün mü? 23 Kasım 2020 | 857 Okunma Tanpınar’dan Chet Baker’a müziğin ritmi 22 Kasım 2020 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar