Şarkılar için sağlam bir kalbe ihtiyacımız var

Sanat-edebiyat konularında yazmak, konuşmak doğal olarak belli bir birikimi gerektirir, sanat icra etmek de öyle. Ama estetik bir objeden haz almak, bir şiiri okurken yüreğimizdeki kıpırtıyı hissetmek ya da bir şarkıyla kalbimizde...

Sanat-edebiyat konularında yazmak, konuşmak doğal olarak belli bir birikimi gerektirir, sanat icra etmek de öyle. Ama estetik bir objeden haz almak, bir şiiri okurken yüreğimizdeki kıpırtıyı hissetmek ya da bir şarkıyla kalbimizde muhteşem yolculuklara çıkmak için birikime değil, daha çok sağlam bir kalbe ihtiyacımız vardır.

Çünkü kalbi olanın aşkı olur, sevdası olur ve en önemlisi de merhameti olur. Bir şarkıyı dinlerken kimi zaman hüzünleniriz gizlemeye çalışsak da gözyaşımız olur, hülyalara dalarız. Kimi zaman da sevinçlerimizi başka gözlerle paylaşırız.

Ama bunu yaparken insanların müzik tercihleri üzerinde ötekileştirici ya da itibarsızlaştırıcı bir tavır içinde asla olmayız. Hitler ‘caz sevmiyor’ diye caz düşmanı olmak zorunda değiliz yani… Zaman zaman Caz, rock ve Klasik batı müziği ile ilgili yazılarım konusunda farklı eleştiriler alıyorum. Sevenler olduğu gibi Batı hayranı olmakla suçlayanlar da oluyor, okuyucunun perspektifinden baktığınızda bu son derece doğal.

Hemen belirtmek gerekiyor ki bütün müzikleri ruhumla ve kalbimle dinliyorum, bugüne kadar kalbime dokunmayan müziklerle hiç ilgilenmedim.

Bugün de aynen öyle yapıyorum...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Münker ve Nekir oylarımızı da soracak mı? 23 Eylül 2022 | 381 Okunma Şanghay’ın gücü ve fazileti 21 Eylül 2022 | 313 Okunma Diyanet için ahlakın bir önemi var mı? 19 Eylül 2022 | 1.154 Okunma Şiir ve cazla sonbahara serenat… 18 Eylül 2022 | 43 Okunma ‘Lider ülke’ hikayesi böyle mi yazılıyor? 16 Eylül 2022 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar