Şanghay’ın gücü ve fazileti

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (21.09.2022)''Şanghay’ın gücü ve fazileti'' başlıklı yazısı.

Türkiye son dönemde sadece ekonomik bir kriz yaşamıyor, gerçek anlamda demokratik bir istikamet belirleyemediği için evrensel anlamda bir ‘hukuk devleti’ olmayı beceremiyor ve doğal olarak dış politikada derin savrulmalar yaşıyor.

Eminim ki iktidarın özellikle son beş yıldaki dış politika tercihlerine bakmak bile insanın başını döndürmeye yetecektir. Osmanlı’dan bu yana ekonomik ve siyasi anlamda en önemli partnerimizin Batı dünyası olduğu herkesin malumu. Halen de ticari ağırlığımızın yüzde 50-60’lık bölümünü Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Her ne kadar şimdilerde buzdolabında olsa da AB ile ‘tam üyelik’ sürecinde olan bir ülkeyiz. Dahası, şu günlerde ABD ve Avrupa’nın yaptırımları yüzünden zor günler yaşayan Rusya’nın mallarını Afrika ülkelerine değil, Avrupa’ya pazarlamaya çalışıyoruz.

Kısacası Rusya dahil hepimiz, gelişmiş dünya ile ekonomik ve siyasi ilişki kurmaya çalışıyoruz, yani Batı dünyasına sırtımızı dönmek gibi bir lüksümüz yok.

Ama ne hikmetse, eşyanın tabiatına aykırı olmasına rağmen, ‘despotik ülkeler birliği’ olan Şanghay hevesimizden de bir türlü vazgeçemiyoruz.

Malum Cumhurbaşkanı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Münker ve Nekir oylarımızı da soracak mı? 23 Eylül 2022 | 16 Okunma Şanghay’ın gücü ve fazileti 21 Eylül 2022 | 310 Okunma Diyanet için ahlakın bir önemi var mı? 19 Eylül 2022 | 1.152 Okunma Şiir ve cazla sonbahara serenat… 18 Eylül 2022 | 43 Okunma ‘Lider ülke’ hikayesi böyle mi yazılıyor? 16 Eylül 2022 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar