S-400 flörtünün dayanılmaz cazibesi...

Epey bir süredir içinde yer aldığımız NATO’nun düşmanı konumunda olan Rusya ile flört halinde olmayı mantıksal olarak izah etmekte açıkçası biraz zorluk çekiyorum.

Elbette bağımsız bir ülke olarak Türkiye’nin çıkarları gereği her ülke ile ticari ve diplomatik ilişkilerinin olması son derece doğaldır, hatta gereklidir.

Ancak bizim Rusya ile özellikle savunma alanındaki ilişkilerimiz, yani füze alışverişimiz, biraz normalin ötesinde bir flört haline işaret etmektedir.

Konunun daha net anlaşılabilmesi açısında belki şöyle bir değerlendirme yapmak gerekiyor; biz NATO üyesiyiz ama artık Rus malı S-400 roket savunma sistemimiz var. Ve 29 NATO ülkesinin hiçbirinde Rus savunma aracı bulunmuyor.

Ayrıca Türkiye, çağımızın en gelişmiş savaş uçağı olan F-35’in ortaklarından birisidir. ABD, Avustralya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İtalya, Norveç, Kanada ile birlikte bu yüzyılın savaş uçağı projesine yüz milyonlarca dolar yatırım yapmış bulunuyoruz. Dahası, uçağın bazı parçalarını bizim şirketlerimiz üretiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ben aynı yerdeyim ama AK Parti Bahçeli ve Perinçek’in mahallesine taşındı 03 Haziran 2020 | 730 Okunma Biz bize yeteriz yeter ki paramız olsun 27 Mayıs 2020 | 406 Okunma Hukukun olmadığı yerde özgürlük olmaz 21 Şubat 2020 | 372 Okunma ‘İslamcı’ siyasetin gelecek umudu olabil 19 Şubat 2020 | 601 Okunma Batı ahlaken çöküyor ama bizim ahlakımız 17 Şubat 2020 | 395 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar