Osmanlı'da da Cumhuriyet'te de muhalefeti hiç sevmedik

Genel olarak İslam siyaset kültüründe ve de Osmanlı’da yönetime biat esastır.

Osmanlı imparatorluğunda yeni padişahın tahta geçme aşamasında, başta şeyhülislam ve sadrazam olmak üzere devlet görevlileri, otoritenin gücünü göstermek amacıyla herkesin huzurunda sultana biat ederler. Padişah bir bakıma kutsal otoriteyi temsil ettiği için aşkın kurallara tabidir. Her ne kadar Osmanlı’da padişahın gücü ulema, yeniçeriler, bürokratlar ve yerel güçler tarafından sınırlandırılıyor ise de, zamanla ulemanın etkisi zayıflamış ve bu yapı kurumsal bir denetleme mekanizmasına dönüştürülememiştir.

Özellikle II. Mahmut’un yenileşme çalışmaları ile birlikte iktidarın meşruiyeti konusunda seküler arayışlar olmuşsa da, otoriteye atfedilen kutsallık bağlamında bir değişiklik gerçekleştirilememiştir. Ve II. Abdülhamid’le birlikte mutlakiyetçi otorite daha da güçlendirilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu hikaye bitiyor artık yeni bir hikayeye ihtiyaç var 10 Temmuz 2020 | 487 Okunma Sahi dindarlar nasıl bir Türkiye ister? 08 Temmuz 2020 | 332 Okunma Dijital çağa savaş açmak mümkün mü? 06 Temmuz 2020 | 148 Okunma İktidar öyle bir fırsat kaçırdı ki... 03 Temmuz 2020 | 539 Okunma Akademiye kilit vurmaktan utanır mıyız? 01 Temmuz 2020 | 299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar