Osmanlı'da da Cumhuriyet'te de muhalefeti hiç sevmedik

Genel olarak İslam siyaset kültüründe ve de Osmanlı’da yönetime biat esastır.

Osmanlı imparatorluğunda yeni padişahın tahta geçme aşamasında, başta şeyhülislam ve sadrazam olmak üzere devlet görevlileri, otoritenin gücünü göstermek amacıyla herkesin huzurunda sultana biat ederler. Padişah bir bakıma kutsal otoriteyi temsil ettiği için aşkın kurallara tabidir. Her ne kadar Osmanlı’da padişahın gücü ulema, yeniçeriler, bürokratlar ve yerel güçler tarafından sınırlandırılıyor ise de, zamanla ulemanın etkisi zayıflamış ve bu yapı kurumsal bir denetleme mekanizmasına dönüştürülememiştir.

Özellikle II. Mahmut’un yenileşme çalışmaları ile birlikte iktidarın meşruiyeti konusunda seküler arayışlar olmuşsa da, otoriteye atfedilen kutsallık bağlamında bir değişiklik gerçekleştirilememiştir. Ve II. Abdülhamid’le birlikte mutlakiyetçi otorite daha da güçlendirilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni siyasi oluşumlar ve Bahçeli’nin gay 15 Eylül 2019 | 29 Okunma Ruhlarımızı selamlayan Mick Jagger 14 Eylül 2019 | 10 Okunma Şule Yüksel ve Hatice Babacan’ın hikayes 12 Eylül 2019 | 16 Okunma Sakallı ve sakalsız yobazlık 10 Eylül 2019 | 98 Okunma Ya adalete bir gün bizim de ihtiyacımız 09 Eylül 2019 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar