Osmanlı'da da Cumhuriyet'te de muhalefeti hiç sevmedik

Genel olarak İslam siyaset kültüründe ve de Osmanlı’da yönetime biat esastır.

Osmanlı imparatorluğunda yeni padişahın tahta geçme aşamasında, başta şeyhülislam ve sadrazam olmak üzere devlet görevlileri, otoritenin gücünü göstermek amacıyla herkesin huzurunda sultana biat ederler. Padişah bir bakıma kutsal otoriteyi temsil ettiği için aşkın kurallara tabidir. Her ne kadar Osmanlı’da padişahın gücü ulema, yeniçeriler, bürokratlar ve yerel güçler tarafından sınırlandırılıyor ise de, zamanla ulemanın etkisi zayıflamış ve bu yapı kurumsal bir denetleme mekanizmasına dönüştürülememiştir.

Özellikle II. Mahmut’un yenileşme çalışmaları ile birlikte iktidarın meşruiyeti konusunda seküler arayışlar olmuşsa da, otoriteye atfedilen kutsallık bağlamında bir değişiklik gerçekleştirilememiştir. Ve II. Abdülhamid’le birlikte mutlakiyetçi otorite daha da güçlendirilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pontus, zillet demeden de tartışabiliyor 19 Haziran 2019 | 31 Okunma Dindarlar yalanda ‘hikmet’ arayabilir mi 17 Haziran 2019 | 553 Okunma Siyasete biraz ara verin, Freddie Mercury dinleyin 16 Haziran 2019 | 117 Okunma Müslümanların devleti özgürlükçü olmak zorundadır 14 Haziran 2019 | 225 Okunma Osmanlı'da da Cumhuriyet'te de muhalefeti hiç sevmedik 12 Haziran 2019 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar