Newton’un uykusu olmasaydı belki de cehalet kazanırdı

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan’ın bugünkü (19.01.2022)’’ Newton’un uykusu olmasaydı belki de cehalet kazanırdı’’ başlıklı yazısı.

Ünlü şair William Blake, İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom ve filozof Newton için “Tanrı bizi dar görüşlülerden ve Newton’un uykusundan korusun” demiş.

Bilindiği gibi Newton 1687’de yayımlanan “Philosophiae Naturalis Principia Mathematica” kitabıyla klasik mekaniğin temelini atmış bir bilim insanı.

Newton, bu çalışmasıyla evrensel kütleçekimi ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına ışık tutmuştur. Newton, dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütleçekim kanunu ve Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir.

William Blake’in “Newton’un uykusu” ifadesiyle Newton’un gizemcilikten koptuğunu kastettiğini belirten Carl Sagan “Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı” kitabında bu konuda şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: “Blake, atomlar ve ışık parçacıkları fikirlerinin gülünç olduğunu ve Newton’un türümüz üzerinde ‘şeytani’ etkiler yarattığını düşünüyordu.” (1)

Biliyoruz ki bilimsel gelişmelerle ilgili ilahiyatçılarla pozitif bilim insanları arasında farklı tartışmalar olmuş ve pek çok bilim insanı ilahi olana kafa tutmakla suçlanmıştır. Bununla birlikte dinle bilimi uzlaştırma teşebbüslerinin olduğu da bir gerçek.

Dolayısıyla bilimin ilahi olandan bağımsız, hatta dine meydan okuyan bir karaktere sahip olduğunu söylemek hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü “Bilimin bulguları saygıya, hayranlığa, ahlaka, ritüellere, topluma, aileye, hayırseverliğe, politik ve ekonomik adalete adanmış birçok dine hiçbir alanda meydan okumaz, hatta bu dinleri yüceltir. Dinle bilim arasında bir sürtüşme olması şart değildir. İkisi de bir noktaya kadar benzer ve uyumlu roller oynar ve birbirlerine ihtiyaç duyarlar.” (2)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mesele SADAT değil ki... 20 Mayıs 2022 | 85 Okunma Rusya’ya da kapıları kapatacak mıyız? 18 Mayıs 2022 | 227 Okunma Din boyası ahlaki üstünlüğün teminatı değil 16 Mayıs 2022 | 305 Okunma Eğer adalet bugün değilse, yarın çok geç olabilir 15 Mayıs 2022 | 166 Okunma Anadolu irfanı yabancı düşmanı olabilir mi? 13 Mayıs 2022 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar