Müslümanların engizisyonu olur mu?

Yüzyıllar içinde tarihte olup bitenlere baktığımızda pek çok aydınlık ve yaratıcı düşünceyle karşılaşmak ne kadar mümkünse, bir o kadar karanlık sayfalar arasında yürek burkucu olaylara tanıklık etmek de mümkündür.

Biliyoruz ki gerek Batı, gerekse Doğu toplumlarında totaliter rejimlerin muhaliflerini susturmak ve sindirmek için sayısız işkence yöntemleri ve zindan aksesuarları kullanmışlardır.

Mesela kızgın kerpetenler, çivili sandalyeler, büyük huniler, parmakları sıkıştıran mengeneler, ölüm askıları Katolik Kilisesi’nin vazgeçilmez yardımcılarıydı ve engizisyon mahkemelerinin utanç dolu sayfalarını oluşturuyordu. Tarihin karanlık sayfaları arasında sadece Batı’nın engizisyon mahkemeleri yok elbette.

Müslümanların tarihinde de bilim ve hikmet adına gururla anacakları pırıltılı sayfalar olduğu gibi, farklı düşünenlerin, muhalefet edenlerin İslam adına katledildiği, işkenceye tabi tutulduğu karanlık sayfalar da bulunmaktadır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahi dindarlar nasıl bir Türkiye ister? 08 Temmuz 2020 | 329 Okunma Dijital çağa savaş açmak mümkün mü? 06 Temmuz 2020 | 148 Okunma İktidar öyle bir fırsat kaçırdı ki... 03 Temmuz 2020 | 536 Okunma Akademiye kilit vurmaktan utanır mıyız? 01 Temmuz 2020 | 298 Okunma Adaletin terazisine ‘güç’ izleri düşerse... 29 Haziran 2020 | 313 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar