Müslümanların devleti özgürlükçü olmak zorundadır

Tarihin döngüsü içinde filozoflar, düşünürler, siyaset bilimciler modern devletin doğuşu konusunda farklı tezler ileri sürmüşlerdir.

Modern devlet kuramı dediğimizde ilk aklımıza gelen isimler Niccolo Machiavelli, Jean Bodin, Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau’dur. Ve tabii ki öncelikle de Niccolo Machiavelli’nin tanrısallıktan arınmış, laik/ dünyevi devlet kurgusuyla başlamıştır. Sonrasında Bodin egemenlik kavramını ortaya atmış ve onun niteliklerini ortaya koymuştur. Hobbes ise toplum sözleşmesi kuramını geliştirerek modern devlet düşüncesini teorik bir temele oturtmaya çalışmıştır. John Locke devlet iktidarının sınırlandırılmasını, Jean Jacques Rousseau ise halk egemenliği teorisini savunmuştur.

Bu çerçevede, özellikle John Locke’in görüşlerinin Avrupa liberalizminin oluşumunda önemli katkıları olduğunu belirtmek gerekiyor. İktidara karşı konulması gerektiğinin altını çizen Locke göre devlet vatandaşlarının haklarını ve özgürlüklerini korumak için vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu iklimden daha çok FETÖ çıkar... 16 Temmuz 2019 | 8 Okunma Ümmeti Batı ile karşılaştırmak caiz midi 15 Temmuz 2019 | 76 Okunma K. Washington kalbindeki o müziği çaldı. 13 Temmuz 2019 | 6 Okunma ‘Kutsal devlet’ geleneğimiz hiç değişmed 11 Temmuz 2019 | 58 Okunma Evrensel hakikat değişime kapalı olamaz 09 Temmuz 2019 | 29 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar