Lütfen bizi daha fazla yormayın…

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (11.05.2022)''Lütfen bizi daha fazla yormayın…'' başlıklı yazısı.

Son günlerde özellikle ulusalcı ve ortodoks sol çevrelerin söylemlerini dikkatle izleyince doğrusu endişeye kapılmamak mümkün değil.

Sosyal medyadaki ortodoks sol çevrelerden muhalif sol televizyonlardan gazetelere kadar hemen hepsinde şöyle bir hava var; “İş bitti, iktidara geliyoruz, ancak bu dindar-muhafazakar da iktidarımıza ortak olmak istiyorlar, onlara ihtiyacımız yok…”

Her ne kadar şimdilik seslerini pek yükseltmiyor olsalar da, eminim mümkün olsa 6’lı masanın gereksiz olduğunu bile söyleyeceklerdir.

Oysa büyük ölçüde Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatli ve kucaklayıcı duruşuyla oluşan altılı masa, muhalefetin iktidar karşısında oluşturduğu en güçlü modeldir. Kuşkusuz bu yapı içinde farklı duruşları, farklı siyasi hedefleri olan siyasi partiler vardır. Esas itibariyle masayı değerli kılan da bu farklılıklardır.

Şu ana kadar altılı masada yer alan liderlerin küçük yol kazalarına rağmen, bu yapıyı dağıtmadan sabırla yürütmeleri aynı zamanda bir siyasi kabiliyet göstergesidir. Türkiye’nin halen yaşamakta olduğu kabustan kurtulmasının tek yolu da bu masadır.

Ne var ki CHP’nin etrafında konuşlanan özellikle ulusalcı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar NATO’dan mutsuzsa neden duruyor ki… 23 Mayıs 2022 | 16 Okunma Dalal Abu Amneh’in büyülü sesiyle Endülüs hasreti 22 Mayıs 2022 | 117 Okunma Mesele SADAT değil ki... 20 Mayıs 2022 | 691 Okunma Rusya’ya da kapıları kapatacak mıyız? 18 Mayıs 2022 | 229 Okunma Din boyası ahlaki üstünlüğün teminatı değil 16 Mayıs 2022 | 309 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar