Kurumsal yıkımın izleri yıllar sürebilir

Maalesef yeni sistemle devleti devlet yapan kurumlar birer birer kurum olmaktan çıkarıldı ve “tekçi” bir anlayışta vücut bulan bir yönetim sistemi kuruldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Türkiye sadece bugününü değil, geleceğini de kaybediyor. 

Zira Türkiye dediğimiz ülke, Osmanlı’dan buyana güçlü bir devlet geleneği olan, kurumsal hafızası zengin bir ülkedir. Özellikle Osmanlı’nın son döneminde dünyadaki gelişmelere paralel olarak hızlı değişimler, hatta sarsıntılar yaşanmış, dahası yenilgilerin ve acıların sonucunda derin travmalar oluşmuştur.

Ama bütün bu derin sarsıntılara rağmen devletin kurumsal yapıları bir şekilde varlıklarını koruyabilmiş, Cumhuriyet döneminde yaşanan değişimle birlikte yoluna devam etmiş ve bugünlere gelmiştir. Elbette her dönemde kurumların işleyişinde belli sıkıntılar ve zaaflar olmuştur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti... 28 Ekim 2020 | 169 Okunma En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti... 28 Ekim 2020 | 54 Okunma AK Parti artık İstanbul’u sevmiyor mu? 26 Ekim 2020 | 1.219 Okunma Fazıl Say’a da ‘fikri iktidar’da yer var mıdır? 25 Ekim 2020 | 239 Okunma ‘Fikri iktidar’ mı ideolojik bir dayatma mı? 23 Ekim 2020 | 311 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar