Kürt Soprano Pervin Çakar’ın sesinin hikayesi

Dünyanın hangi coğrafyasında olurlarsa olsunlar bütün şairler, romancılar, hikayeciler, müzisyenler, ressamlar ve heykeltraşlar estetik yolculuklarında hep hakikati arama çabası içinde olmuşlardır.Bu bağlamda...

Dünyanın hangi coğrafyasında olurlarsa olsunlar bütün şairler, romancılar, hikayeciler, müzisyenler, ressamlar ve heykeltraşlar estetik yolculuklarında hep hakikati arama çabası içinde olmuşlardır.

Bu bağlamda Heiddeger hakikati sanatta bir içkinlik olarak tanımlar. Heiddeger için hakikat, nesne dolayımıyla elde ettiğimiz bir veri olarak kendisini var eder. Dolayısıyla ona göre hakikat sanatta söz konusu olduğunda eserin nesneselliğiyle ilintili olarak ele alınabilir. (1) Böylece Heidegger sanat eserindeki hakikat arayışında bir yönüyle hakikati oluşturan ve onu bir sanat eserinde var olmasını sağlayan şeyin yine eserin kendisine bağlar.

Sanatla hakikat arasındaki ilişki konusunda pek çok filozof ve düşünür, estetik bağlamda farklı düşünceler ortaya koymuş ve tartışmışlardır. Ancak estetik yaratıcılığın öznesi olan sanatçılar, meselenin teorik boyutundan çok eserleriyle duygu dünyamızı zenginleştirmeye devam etmişlerdir. Bu çerçevede, bugün Kürt illerinden çıkıp uluslararası alanda pırıltılı bir kariyer elde eden Kürt soprano Pervin Çakar’ın sesinin hikayesini okumaya çalışacağız.

Hemen...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslüman vicdanındaki iki korku 28 Eylül 2022 | 282 Okunma Ah şu 6’lı masa olmasa hayat ne güzel olurdu! 26 Eylül 2022 | 788 Okunma Şarkıları yasaklayalım kimse nefes almasın! 25 Eylül 2022 | 89 Okunma Münker ve Nekir oylarımızı da soracak mı? 23 Eylül 2022 | 390 Okunma Şanghay’ın gücü ve fazileti 21 Eylül 2022 | 323 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar