Kılıçdaroğlu’nu kim nasıl ve ne kadar anlıyor?

Kimseyi demokrasi testine tabi tutmak gibi bir hakkımız yok elbette, bunu biliyorum. Ancak bu ülkedeki belli sol muhitlerde de, dindar-muhafazakar kesimlerde de demokratik tavır konusunda hala ciddi nakısaların var olduğunu, bu yüzden de değişimin...

Kimseyi demokrasi testine tabi tutmak gibi bir hakkımız yok elbette, bunu biliyorum. Ancak bu ülkedeki belli sol muhitlerde de, dindar-muhafazakar kesimlerde de demokratik tavır konusunda hala ciddi nakısaların var olduğunu, bu yüzden de değişimin hiç de kolay olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Eğer nasıl bir Türkiye tasavvur ettiğimizi ve birbirimizi inkar etmeden nasıl birlikte yaşayacağımızın koordinatlarını doğru tayin edemezsek, geçmişte ve halen yaşamakta olduğumuz kutuplaştırıcı iklimden kurtulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşarız.

Aslında iktidarın uygulamalarından rahatsız olan bütün muhalefet unsurları değişimin zaruretine inanıyor. Ancak ideolojik mahallelerin geleneksel davranış kalıpları empati kültürüne yabancı olduğu için demokratik tahammülün içselleştirilmesinde sıkıntılar yaşanıyor.

Mesela dindar muhitler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ adımlarını anlamakta nasıl zorluk çekiyorsa, aynı şekilde sol kesimler de dindar mahalleye karşı empati yapmayı pek beceremiyor ya da zaten istemiyor.

Bütün bunlara rağmen Kılıçdaroğlu ısrarla bu adımları atmaya devam ediyor. Daha geçen hafta...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu hallere düşmemeliydik 06 Temmuz 2022 | 389 Okunma Dünya bize hayran ama bizim haberimiz yok... 04 Temmuz 2022 | 442 Okunma Boğaziçi’nde dinlenen şarkının tadı başkadır... 03 Temmuz 2022 | 93 Okunma NATO’ya yaslı gittik şen geldik mi? 01 Temmuz 2022 | 138 Okunma Sakın Kılıçdaroğlu’nu yaklaştırmayın! 29 Haziran 2022 | 646 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar