Keşke akademinin kayyım kadar değeri ols

Değerli anayasa hukukçumuz Prof. Dr. Kemal Gözler’in en son yayınlanan “Akademinin değersizleştirilmesi” makalesini okurken, Türkiye’ye ilişkin derin bir umutsuzluğa kapıldığımı belirtmeliyim.

Maalesef genel olarak özgürlükler konusunda Türkiye’de hakim olan negatif iklim, akademik özgürlüklerin alanını da giderek daraltmakta ve üniversitelerimizin uluslararası bilimsel rekabet kabiliyetini zayıflatmaktadır. Düşünün ki Türkiye ‘akademik atıf endeksi’nde 2010’dan itibaren İran’ın bile gerisine düşmüş durumdadır. Bütün şehirlerimizi, kasabalarımızı üniversite binalarıyla donattık ama, bilimsel yayın sıralamasında İran’ın bile gerisine düşmekten kurtulamadık. Ürettiği bilimsel ve kültürel değerler zaten fevkalade düşük olan üniversitelerimiz giderek kan kaybetmekte ve K. Gözler’in ifadesiyle adeta “akademik bir devalüasyon” yaşamaktadırlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asiltürk AK Parti ve MHP’yi kurtarabilir mi? 13 Ocak 2021 | 1.295 Okunma Boğaziçi fethedildi ama hâlâ aşımız yok... 11 Ocak 2021 | 749 Okunma Bismillah Abdullah İbrahim’le yeniden caz 10 Ocak 2021 | 116 Okunma Allah kimseye böyle bir son nasip etmesin 08 Ocak 2021 | 558 Okunma Tek ricamız sakın reform yapmayın... 06 Ocak 2021 | 414 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar