Keşke akademinin kayyım kadar değeri ols

Değerli anayasa hukukçumuz Prof. Dr. Kemal Gözler’in en son yayınlanan “Akademinin değersizleştirilmesi” makalesini okurken, Türkiye’ye ilişkin derin bir umutsuzluğa kapıldığımı belirtmeliyim.

Maalesef genel olarak özgürlükler konusunda Türkiye’de hakim olan negatif iklim, akademik özgürlüklerin alanını da giderek daraltmakta ve üniversitelerimizin uluslararası bilimsel rekabet kabiliyetini zayıflatmaktadır. Düşünün ki Türkiye ‘akademik atıf endeksi’nde 2010’dan itibaren İran’ın bile gerisine düşmüş durumdadır. Bütün şehirlerimizi, kasabalarımızı üniversite binalarıyla donattık ama, bilimsel yayın sıralamasında İran’ın bile gerisine düşmekten kurtulamadık. Ürettiği bilimsel ve kültürel değerler zaten fevkalade düşük olan üniversitelerimiz giderek kan kaybetmekte ve K. Gözler’in ifadesiyle adeta “akademik bir devalüasyon” yaşamaktadırlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Keşke Batılılaşmayı daha erken keşfedebi 20 Ocak 2020 | 125 Okunma Hastane koridorlarından Marsalis’e... 19 Ocak 2020 | 98 Okunma Erdoğan yeni partileri engelleyebilir mi 17 Ocak 2020 | 319 Okunma Travmalarımızın ilacı özgürlük-hukuk güv 15 Ocak 2020 | 113 Okunma ‘Ben yaptım oldu’ siyasetinin müşterisi 13 Ocak 2020 | 300 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar