Hukuk, özgürlük gibi kavramlar dindarlar

Başlığın nasıl bir dünyayı tarif ettiğini daha iyi anlayabilmek için yazıya, yaşanmış somut bir örnekle başlamak istiyorum. Geçen hafta Bursa’da bir mevlit merasimine iştirak ettim.

Muhteşem sesli hafızlar Kur’an’dan ayetler, ilahiler ve Süleyman Çelebi’nin mevlidinden örnekler sundular. Herkes gibi ben de müzikalitesi yüksek, huşu içinde bir zaman geçirdim. Mevlidin dua faslında hafız efendi, vatan-millet noktasında da cemaati mest eden sözler söyledi. Öyle bir an oldu ki, bir anda duanın tam ortasında “Ülkemizde ezanlar ebediyyen susmayacak” cümlesi biterken dua eden hafız makamla ezan okumaya başladı, ama ezanı bitirmeden tekrar duaya döndü. Anladım ki bu atraksiyon cemaatin zihin dünyasını bu dünyadan kopartarak başka bir aleme götürmek ve biraz da coşturmak için yapılıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Fikri iktidar’ mı ideolojik bir dayatma mı? 23 Ekim 2020 | 275 Okunma Bahçeli sıyartıyor Erdoğan onu takip ediyor 21 Ekim 2020 | 1.117 Okunma Babacan sahaya indikçe... 19 Ekim 2020 | 2.305 Okunma J.Lennon’u dinleyip barışa ve sevgiye bir şans verin 18 Ekim 2020 | 114 Okunma Eğer adalet ve hakkaniyet ölçüsü kaybolursa 16 Ekim 2020 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar