Hukuk, özgürlük gibi kavramlar dindarlar

Başlığın nasıl bir dünyayı tarif ettiğini daha iyi anlayabilmek için yazıya, yaşanmış somut bir örnekle başlamak istiyorum. Geçen hafta Bursa’da bir mevlit merasimine iştirak ettim.

Muhteşem sesli hafızlar Kur’an’dan ayetler, ilahiler ve Süleyman Çelebi’nin mevlidinden örnekler sundular. Herkes gibi ben de müzikalitesi yüksek, huşu içinde bir zaman geçirdim. Mevlidin dua faslında hafız efendi, vatan-millet noktasında da cemaati mest eden sözler söyledi. Öyle bir an oldu ki, bir anda duanın tam ortasında “Ülkemizde ezanlar ebediyyen susmayacak” cümlesi biterken dua eden hafız makamla ezan okumaya başladı, ama ezanı bitirmeden tekrar duaya döndü. Anladım ki bu atraksiyon cemaatin zihin dünyasını bu dünyadan kopartarak başka bir aleme götürmek ve biraz da coşturmak için yapılıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti eskiden böyle küçük hesaplar ya 11 Aralık 2019 | 764 Okunma Belki de siyaset bu tartışmalarla... 09 Aralık 2019 | 299 Okunma Keşke akademinin kayyım kadar değeri ols 06 Aralık 2019 | 427 Okunma Hukukun üstünlüğü şeytan işi olabilir mi 04 Aralık 2019 | 180 Okunma Türkiye nasıl bir Ali Babacan istiyor? 02 Aralık 2019 | 554 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar