Her şeye rağmen ve her zaman “La vita è bella”

Hayatın acımasızlıkları, zalimlikleri karşısında her zaman tutunabileceğimiz bir güzellik ya da sığınabileceğimiz bir liman hep vardır. Belki de bu liman umutlarımızdır...

Yıllar önce İtalyan yönetmen Roberto Benigni’nin “La vita è bella” (hayat güzeldir) filmini izlemiştim. Bir babanın evladı için savaşın ortasında bile, bir varoluş destanı yazabileceğini gösteren muhteşem bir filmdir. Hatırladığım kadarıyla “La vita è bella”nın baş kahramanı Guido güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Guido, oğluna esir kampında savaşı bir oyun olarak anlatır; eğer oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tank hediye edecektir. 

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğu düşüncesini en güçlü şekilde verir.

Gösterime girdiği dönem büyük ses getiren film, Akademi’nin de büyük ilgisine nail olmuş, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rasyonel aklı istiyoruz ama aklımız hep 14 Ekim 2019 | 55 Okunma Strauss’un Obua konçertosu... 12 Ekim 2019 | 6 Okunma Hedef terör ama diplomasi olmadan olmaz 10 Ekim 2019 | 15 Okunma Kitapta kalan adalet, liyakat ve ehliyet 09 Ekim 2019 | 236 Okunma Toplumla helalleşmeden olmaz... 07 Ekim 2019 | 685 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar