Güzel yalanlar Müslümanların işine yarar mı?

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (16.01.2022)'' Güzel yalanlar Müslümanların işine yarar mı?'' başlıklı yazısı.

Müslüman dünya özellikle son yüz yıldır yaşadığı travmaların da etkisiyle içine düştüğü trajik hali güzel yalanlarla telafi etmeye çalışıyor. Kuşkusuz Müslümanların yaşadığı bu travmanın en önemli yansıması da Batı düşmanlığıdır.

Daha çok 20. Yüzyıl İslamcı elitlerinin köpürttüğü Batı karşıtlığı, Müslümanların her konuda kendi çözümlerini üreteceği “İslam medeniyeti” hayaline dayalı bir bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bir kere hiçbir zaman tek bir Batı olmamıştır. Batı ile eleştirel bir ilişki geliştirmenin zorluğu göze alınamadığı için bütün meseleler “İslam-Batı” ikilemi üzerine bina edilerek kolaycı bir yol tercih edilmiştir.

Oysa Müslümanlar, İslam tarihinin ilk beş-altı yüzyıllık döneminde farklı medeniyetlerden yararlanıp sentezler yaparak dinamik bir medeniyet inşa etmişlerdir. Mimariden müziğe, felsefeden edebiyata, mutfak kültüründen devlet yönetimine kadar pek çok alanda Bizans, Sasani ve Hint medeniyetlerinden yararlanmışlardır. Aynı şekilde diğer medeniyetler de Müslümanlardan yararlanmışlardır. Unutmayalım Batı yüzyıllar boyunca kağıt yapımı, felsefe ve ziraat gibi bir çok alanda Müslümanlardan çok şey...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aç olduğunu sakın kimseye söyleme… 25 Ocak 2023 | 435 Okunma Dış güçler Cumhur İttifakı için mi çalışıyor? 23 Ocak 2023 | 825 Okunma Eda Karaytuğ’la caz tadında bir müzik gecesi… 22 Ocak 2023 | 56 Okunma Eğer iktidar başörtüsünde samimi ise... 20 Ocak 2023 | 504 Okunma Yeni paralel yapımız Ebabil kuşları 18 Ocak 2023 | 948 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar