Geri kalmışlığı dış güçlere bağlamak acziyettir

Hemen belirtmek gerekiyor ki Müslüman dünyanın geri kalışının sorumlusu İslam değildir. Böyle bir yaklaşıma itibar edildiği taktirde 12. Yüzyıla kadar ekonomik, teknolojik, bilimsel, sanatsal ve kültürel alanda İslam toplumlarının Batı’nın ilerisinde olduğu gerçeğini izah etmek mümkün olmayacaktır.

Gelişmiş ülkelerle geri kalmış ülkeler arasındaki mesafenin giderek açılması Sanayi Devrimi ile başlamıştır. 

Genellikle Üçüncü Dünya ülkeleri ve İslam coğrafyalarındaki hakim dil, Batılı ülkelerin sömürü ve İslam düşmanlığı üzerinden bu ülkeleri geri bıraktığı şeklindedir. İslam ülkeleri dahil geri kalmış ülkelerin aydınlarının temel tezleri de daha çok emperyalist mağduriyet üzerine bina edilmiştir. 

Defansif, geç modernleşme yaşayan ve geri kalmışlığını yenemeyen ülkelerde en yaygın anlatının, dış dünyanın kolonyalizm ve emperyalizm üzerinden gerçekleştiği sömürü ve yıkıcılığı merkeze aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Ali Tekin diyor ki: “Dış dünya ile etkileşim önemliyse de tek başına geri kalmışlığı ve ileri gitmişliği açıklamada yetersiz kalır. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih sahnesinden çekilişi önemli bir örnektir. Her ne kadar bazı ülkelere tanınan kapitülasyonlardan bahisle sömürücü ‘dış etki’den söz etmek mümkünse de, İmparatorluğun Batı’nın ticari emperyalizmi ile tanışması 1838 Baltalimanı Osmanlı-İngiliz Ticaret Antlaşması’ndan sonra önem kazandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti artık İstanbul’u sevmiyor mu? 26 Ekim 2020 | 1.214 Okunma Fazıl Say’a da ‘fikri iktidar’da yer var mıdır? 25 Ekim 2020 | 239 Okunma ‘Fikri iktidar’ mı ideolojik bir dayatma mı? 23 Ekim 2020 | 311 Okunma Bahçeli sıyartıyor Erdoğan onu takip ediyor 21 Ekim 2020 | 1.129 Okunma Babacan sahaya indikçe... 19 Ekim 2020 | 2.307 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar