Geçmişi ihya ederek bugünü kuramayız

İnsan hakları temelinde hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistem inşa edemediği için kendi dışında sürekli düşmanlar üreten, yüzyıllar öncesinin uygulamalarını ‘din’ diye ihya etmeye çalışan bugünkü Müslüman toplumların perişan hali hepimize bir şeyler söylemeli.

Geçmişi aynen tekrar ve taklit etmeye devam ettiğimiz sürece yaşadığımız çağı gereği gibi idrak edemeyeceğimiz muhakkak. Kuşkusuz geçmişte neler olup bittiğini bilmek, bugün neler yapabileceğimizi anlamak açısından önemli. Ancak esas önemli olan, tarihsel süreç içindeki iyi ve kötü şeyleri birbirinden ayırabilecek çağdaş bir bilince sahip olmaktır. Zira dünyayı etkileyen alt üst oluşları, büyük dönüşümleri ve halen hayatımızı derinden etkileyen değişimleri anlamadan günümüz dünyasında istikamet belirlemek mümkün değildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasal dindarların çoklu baro halleri... 23 Eylül 2020 | 488 Okunma Kurumsal yıkımın izleri yıllar sürebilir 21 Eylül 2020 | 509 Okunma Sesi ve müziği ile büyüledi, ırkçılardan hep nefret etti 20 Eylül 2020 | 71 Okunma Ah şu CHP 1940’larda kalsaydı ne güzel olurdu! 18 Eylül 2020 | 242 Okunma Dindarların iktidarından geriye ne kalır? 16 Eylül 2020 | 711 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar