‘Faiz lobisi’ ve hainler mi kazandı şimdi?

Hemen belirtmek gerekiyor ki sadece faiz arttırarak problemleri çözmek mümkün değil. Evet şimdilik bir “iyimserlik” rüzgarı esti ve biraz nefes aldık.

“Ekonomimiz uçuyor”“Pandemi sürecinde bile dünya ekonomisi küçülürken biz büyüyoruz” masallarının sonuna geldik ve kelimenin tam anlamıyla duvara tosladık. Artık cumhurbaşkanı dahil herkes gördü ki tosladığımız bu duvarın ötesine geçmenin imkanı yok. İşte bu yüzden de can havliyle Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan attırarak faizi yüzde 15’e yükseltti ve geç de olsa aklın ve mantığın hakimiyetine dönmüş olduk. Peki ne oldu şimdi, faiz lobisi ve hainler mi kazandı?

Hayır tam aksine Türkiye, Merkez Bankası’nın bu kararıyla ekonomik gerçeklikleri dikkate almayan, rasyonalite dışı uygulamalardan şimdilik akla ve mantığa dönmüş olduk. Doğrusu insan sormadan edemiyor, bu iş bu kadar kolaydı da aylardır ekonomistlerin adeta feryat edercesine yaptıkları uyarılara neden itibar edilmedi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasaklayalım ki kimse günaha girmesin!.. 28 Haziran 2021 | 73 Okunma HDP kapatılsın Kavala çıkmasın Türkiye temizlensin! 09 Haziran 2021 | 42 Okunma Elimizde kalan tek teselli değerli yalnızlığımız 26 Nisan 2021 | 39 Okunma Keşke ‘Ey Çin…’ deme cesareti gösterebilseydiniz 09 Nisan 2021 | 85 Okunma Vesayetin haki renklisi laciverdi olmaz 05 Nisan 2021 | 171 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar