‘Faiz lobisi’ ve hainler mi kazandı şimdi?

Hemen belirtmek gerekiyor ki sadece faiz arttırarak problemleri çözmek mümkün değil. Evet şimdilik bir “iyimserlik” rüzgarı esti ve biraz nefes aldık.

“Ekonomimiz uçuyor”“Pandemi sürecinde bile dünya ekonomisi küçülürken biz büyüyoruz” masallarının sonuna geldik ve kelimenin tam anlamıyla duvara tosladık. Artık cumhurbaşkanı dahil herkes gördü ki tosladığımız bu duvarın ötesine geçmenin imkanı yok. İşte bu yüzden de can havliyle Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan attırarak faizi yüzde 15’e yükseltti ve geç de olsa aklın ve mantığın hakimiyetine dönmüş olduk. Peki ne oldu şimdi, faiz lobisi ve hainler mi kazandı?

Hayır tam aksine Türkiye, Merkez Bankası’nın bu kararıyla ekonomik gerçeklikleri dikkate almayan, rasyonalite dışı uygulamalardan şimdilik akla ve mantığa dönmüş olduk. Doğrusu insan sormadan edemiyor, bu iş bu kadar kolaydı da aylardır ekonomistlerin adeta feryat edercesine yaptıkları uyarılara neden itibar edilmedi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşı konusunda hayalimiz Avrupa gerçekler Çin... 04 Aralık 2020 | 48 Okunma Kim ezandan bayraktan rahatsız olur ki... 02 Aralık 2020 | 921 Okunma Şeffaflık yoksa itibar kaybı kaçınılmazdır 30 Kasım 2020 | 966 Okunma Caz sevmeyin ama kalbinizi yeni seslere açın 29 Kasım 2020 | 400 Okunma Zor ama Erdoğan’ın tek seçeneği reform 27 Kasım 2020 | 437 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar