Dinin, bütün zamanlar için geçerli yönet

Genellikle Müslüman dünyada hakim olan görüş, bir din olarak İslam’ın bütün zamanlar için geçerli siyasal, ekonomik ve fıkıhtan kaynaklanan hukuki bir sistem olduğu yönündedir.

Ve bunun doğal sonucu olarak da devlet, İslam’ın hükümlerini uygulamakla yükümlüdür. Her şeyden önce bu yaklaşım tarzı İslam’ın hakikati ve Müslüman toplumların yaşadığı gerçeklikle örtüşmemektedir. Elbette dinin temel doğruları vardır ve bize ahlaki bir perspektif sunar. Ama din ekonomiden uluslararası ilişkilere, teknolojiden hukuk literatüründeki gelişmelere kadar ayrıntılandırılmış bir devlet yönetimi konusunda “paket program” sunmaz. Çünkü ilk dönem Müslümanları, yaşadıkları çağın site devleti şartlarında İslam’ın sunduğu genel perspektif içinde bir toplumsal hayat inşa etmişlerdi. O günün şartlarında fıkıh bireylerin hükümlerini belirliyor, yöneticiler de bu hükümleri uygulayarak toplumsal düzeni tesis etmiş oluyorlardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli sıyartıyor Erdoğan onu takip ediyor 21 Ekim 2020 | 345 Okunma Babacan sahaya indikçe... 19 Ekim 2020 | 2.297 Okunma J.Lennon’u dinleyip barışa ve sevgiye bir şans verin 18 Ekim 2020 | 114 Okunma Eğer adalet ve hakkaniyet ölçüsü kaybolursa 16 Ekim 2020 | 256 Okunma AK Parti-MHP koalisyonu erken seçime gidemez 14 Ekim 2020 | 1.951 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar