Dinin, bütün zamanlar için geçerli yönet

Genellikle Müslüman dünyada hakim olan görüş, bir din olarak İslam’ın bütün zamanlar için geçerli siyasal, ekonomik ve fıkıhtan kaynaklanan hukuki bir sistem olduğu yönündedir.

Ve bunun doğal sonucu olarak da devlet, İslam’ın hükümlerini uygulamakla yükümlüdür. Her şeyden önce bu yaklaşım tarzı İslam’ın hakikati ve Müslüman toplumların yaşadığı gerçeklikle örtüşmemektedir. Elbette dinin temel doğruları vardır ve bize ahlaki bir perspektif sunar. Ama din ekonomiden uluslararası ilişkilere, teknolojiden hukuk literatüründeki gelişmelere kadar ayrıntılandırılmış bir devlet yönetimi konusunda “paket program” sunmaz. Çünkü ilk dönem Müslümanları, yaşadıkları çağın site devleti şartlarında İslam’ın sunduğu genel perspektif içinde bir toplumsal hayat inşa etmişlerdi. O günün şartlarında fıkıh bireylerin hükümlerini belirliyor, yöneticiler de bu hükümleri uygulayarak toplumsal düzeni tesis etmiş oluyorlardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Keşke Batılılaşmayı daha erken keşfedebi 20 Ocak 2020 | 106 Okunma Hastane koridorlarından Marsalis’e... 19 Ocak 2020 | 98 Okunma Erdoğan yeni partileri engelleyebilir mi 17 Ocak 2020 | 319 Okunma Travmalarımızın ilacı özgürlük-hukuk güv 15 Ocak 2020 | 113 Okunma ‘Ben yaptım oldu’ siyasetinin müşterisi 13 Ocak 2020 | 300 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar